Obilježen Međunarodni Dan sjećanja na žrtve holokausta
Međunarodni Dan sjećanja na žrtve holokausta – 27. januar, obilježen je danas u Spomen-području Donja Gradina u Kozarskoj Dubici polaganjem vijenaca na spomen-obilježju žrtvama logora Jasenovac i otvaranjem izložbe pod nazivom “Donja Gradina – od sela do memorijala”.
Na platou Spomen-područja “Donja Gradina” vijence su položili predsjednik Odbora za Donju Gradinu Narodne skupštine Republike Srpske Darko Banjac, načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić sa saradnicima, predsjednikom SO Draganom Jaćimovićem i zamjenikom načelnika Milom Zlojutrom, i predstavnici Opštinskog odbora DNS-a Kozarska Dubica.
Predsjednik Odbora za Donju Gradinu Darko Banjac izjavio je danas, kako svake godine nekoliko puta treba dolaziti u Donju Gradinu da bi spriječili da se zaboravi veliki teror i genocid nad srpskim narodom počinjen u Drugom svjetskom ratu. On je naglasio da je sistem logora Jasenovac bio sistem sa osam logora, koji se prostirao u dužini od 33 i širini od 18 kilometara.
“Imamo grobnice u Mlaki, Staroj Gradišci, Bročicama, Ciglani, Donjoj Gradini i još mnogo mjesta. Cijelo ovo područje natopljeno je srpskom krvlju jer su ovdje sistemski i planski ubijani Srbi-Pravoslavci, Jevreji, Romi i antifašisti”, izjavio je Banjac. On je naveo da je plan i sistem istrebljenja srpskog naroda u okviru NDH bio toliko jak da su nakon snimanja avionom odredili područje Donje Gradine kao mjesto za masovna pogubljenja i grobnice, jer na ovom području niti okolo ne može da se čuje plač i jauk žrtava klanja.
“Na Vladi Republike Srpske i nama je sada da učinimo sve da ovdje napokon, nakon 75 godina, izgradimo Memorijalni centar i ja se nadam da ćemo do kraja godine uspjeti da raspišemo tender da se ovdje počne graditi kako bi sačuvali od zaborava najveći srpski grad pod zemljom”, rekao je Banjac. On je dodao da se uvijek mora isticati da je srpski narod drugi narod po stradanju u logorima u Drugom svjetskom ratu, a da je cilj jasenovačkog logora bio plansko istrebljenje srpskog naroda.
“Meni je jako žao što sada u Hrvatskoj i ovdje u Jasenovcu postavljaju table sa ustaškim poklicima. Mislim da Hrvatska kao članica Evropske unije mora da stavi prst na čelo i da prihvati, odnosno prizna i sama sebi oprosti, ono što je rađeno u Drugom svjestskom ratu”, ocijenio je Banjac. On je naglasio činjenicu da je tada Eparhija pakračko-slavonska brojala 250.000 vjernika, a da sada broji 7.500.
U izložbenoj sali Spomen-područja Donja Gradina zatim je otvorena izložba pod nazivom “Donja Gradina- od sela do memorijala”, čiji je autor viši kustos tog spomen-područja Dejan Motl.
“U Spomen-području Donja Gradina svake godine se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, a ove godine otvorili smo izložbu, kojom su na 19 panoa izložene fotografije i dokumenti koje prate istorijat sela Donja Gradina, sve do perioda zvaničnog otvaranja Spomen –područja 1988. godine”, izjavio je novinarima Motl.
On je dodao da izložba predstavlja istorijat naselja Donja Gradina od najranijeg perioda, sa fokusom na period Nezavisne države Hrvatske, kada je Donja Gradina bila u sastavu logora Jasenovac.
“Donja Gradina je dokaz o karakteru jasenovačkog logora jer danas kada imamo revenzioniste koji pokušavaju da kažu da je Jasenovac bio radni logor, Donja Gradina dokazuje da je to bio logor smrti, jer se ovdje nalazi 105 velikih masovnih grobnica”, naglasio je Motl.
On je dodao da izložba govori i o nemaru bivše države jer je proteklo mnogo godina dok se nije započelo sa uređenjem tog prostora.
“Donja Gradina je kao memorijal otvorena 1988. godine, a njeno uređenje još uvijek nije završeno, ali u tom smislu u zadnjih nekoliko godina učinjeni su značajni koraci”, dodao je Motl.
On je precizirao da najstarija izložena fotografija prikazuje geografsku kartu iz 1572. godine, a da je najveći dio izloženih fotografija iz perioda NDH, odnosno Donje Gradine kao dijela logora Jasenovac, te segment koji prikazuje Donju Gradinu nakon završetka II Svjetskog rata iz 1947. godine, nastale prilikom posjete bivšeg logoraša doktora Nikole Nikolića, koji je fotografisao to područje.
Izložba pod nazivom “Donja Gradina – od sela do memorijala” sadrži i fotografije istraživanja iz 1964. godine, te fotografije iz perioda uređenja spomen područja, a izložba će biti do 20. aprila ove godine.
U zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina. Među njima, život je izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo i 20.000 djece.