Obilježene 83 godine od strašnog zločina i masakra u crkvi u Drakseniću

Danas je u Drakseniću održan pomen na žrtve stravičnog zločina koji se 14.januara 1942.godine dogodio u crkvi Svetog apostola i jevanđeliste Marka. Paroh demirovački Saša Tošanović uz paroha dubičkog Slobodana Malinovića I igumana manastira Moštanica Sergija Antića, služio je  liturgiju i parastos, a na ruševne temelje stare crkve cvijeće su položili načelnik opštine Igor Savković I predsjednik Skupštine opštine Miloš Banjac.

Današnjem pomenu prisustvovao je I Milan Blagojević čija je majka Đuja izbjegla masakr u draksenićkoj crkvi u kojoj su joj stradali ostali članovi porodice.

“Ovo naše lijepo čestito selo postradalo je 1942.godine, svi mještani su poubijani, ovdje je stradao moj djed,  baka, a moja majka je igrom slučaja preživjela uz pomoć jednog vojnika koji joj je pomogao tada”, prisjeća se Blagojević.

Načelnik opštine Igor Savković izjavio je da se ovakav zločin nikad više u budućnosti ne smije ponoviti.

“Na današnji dan tačno prije 83 godine ustaše su ovdje počinile stravičan zločin I ubile 208 mještana, mahom žena I djece, a samo dvije žene su uspjele da prežive ovaj stravičan zločin. U pomen na zločin koji se desio na današnji dan,  služene su liturgije I parastos za nevine žrtve, I polagali smo vijence na temelje stare crkve gdje je zločin I počinjen”, rekao je Savković.

Crkva u Drakseniću postaje pokloničko mjesto na koje svraćaju ljudi sa svih strana, kazao je paroh Tošanović.

“U temeljima ovoga hrama izmasakrirano je 360 žitelja ovog mjesta. Okupljamo se ovdje svake godine, palimo svijeće I polažemo cvijeće za duše naših prađedova I prabaka koji su ovdje postradali. Bilo je tu I puno djece, devedest djece ispod četrnaest godina. Potresno je bilo vidjeti tu sliku sljedećeg dana, 15.1.1942.godine kada je partizanska vojska došla ovdje I otkrila ovo strašno mjesto zločina. Preživjele su Anka Pavković I Mara Blagojević, te jedna djevojčica od tri godine, I one su posvjedočile šta se ovdje desilo”, kazao je paroh Tošanović.

Svi učesnici pomena imali su priliku da pogledaju  izložbu o stradanju mještana Draksenića, autora Tanje Tuleković, direktora Spomen-područja Donja Gradina koja je postavljena u seoskom domu, gdje je za sve  mještane danas  pripremljeno i posluženje, a prisustvovao je I Mihajlo Milivojac, predsjednik Udruženja građana “Potkozarje kroz vrijeme” iz Vrbaške.

“Sakupili smo se na ovom stradalnom I svetom mjestu da kao bratsko udruženje prisustvujemo ovom činu I zbog života budućih generacija, važno je okupljati se ovdje, da se nikad ne zaboravi”, kazao je Milivojac.

Današnjem pomenu prisustvovali su I načelnik opštinskog odjeljenja Darijan Babić I odbornik lokalnog parlamenta Vladimir Rokić.

Tokom Drugog svjetskog rata život je izgubilo 896 stanovnika Draksenića.