Obilježeno 80 godina od stradanja 12 članova porodice Jandrić u Čitluku

U selu Čitluk   danas je služenjem parastosa obilježeno 80 godina od  stravičnog ustaškog zločina kada su ustaše iz Kostajnice  30.avgusta 1941.godine na monstruozan način ubile i zapalile 12 članova porodice Jandrić.

Parastos je služio paroh kostajnički Petar Makarić kod spomenika i grobnice na groblju u Čitluku  koje su izgradili potomci porodice Jandrić .

U rano jutro,  avgusta 41.-e ustaše iz Kostajnice upale su u kuću porodice Jandrić, na monstruozan način ubile cijelu  porodicu i zatim ih zapalili. Porodica Jandrić se tog avgusta ugasila u selu Čitluk, ali preživjeli članovi porodice i njihovi potomci, koji žive širom bivše Jugoslavije, žele sačuvati uspomenu na nevine žrtve. Među njima su Rajko Jandrić i Miodrag Zec.

„Danas nas ovdje ima 11. Na spomeniku možete da vidite da je najstariji član porodice koji je ubijen ovdje bio 1875.godište dok je najmlađi član imao samo 3 mjeseca kad je stradao“, izjavio je Rajko Jandrić koji živi u Beogradu.

On kaže da danas, 80 godina poslije,  svi imaju uspomenu na tužan dan koji se desio u njihovoj porodici , a posljednji put u većem broju su se na istom mjestu okupili na sedamdesetu godišnjicu.

„Kada ćemo opet moći svi da dođemo je pitanje vremena, ova korona je doprinela da se broj potomaka smanjuje jer nas je pre deset godina ovde bilo skoro pedeset“, prisjeća se Rajko.

Profesor Miodrag Zec takođe jedan je od potomaka ove porodice i kaže da su oni koji su pokrenuli zločince 1941.godine ostvarili svoj cilj jer Jandrića u Čitluku više nema.

„Porodica Jandrić doživjela je veliku tragediju ali nije bila zlopamtilo. Ostali su u uverenju da je suživot moguć , i vode se uverenjem da je važno biti čovek i moralan u svakom vremenu, ma kakvo ono bilo, od fašizma, komunizma, kapitalizma, globalizacije itd. Veliki dio familije baštini te vrednosne ideje, sećaju se ali nisu zlopamtila niti ekstremni“, ističe Zec.

On je kazao da su kosti Jandrića pokopana na ovom mjestu, te da ih je zajedno ovdje sahranio Milan Jandrić nekih godinu dana nakon povlačenja ustaša.

Stravični događaji poput ovog nikada ne smiju pasti u zaborav, a potomci porodice Jandrić nastojali su uspomenu na svoje pretke sačuvati tako što su njihova imena davali svojim nasljednicima . Okupljanjem u Čitluku sačuvaće i  uspomenu na datum njihovog stradanja,strašnog stradanja srpskog naroda i čitavih srpskih porodica u Drugom svjetskom ratu.