Objavljeni ukazi predsjednika Srpske, zakoni sutra stupaju na snagu

Ukazi predsjednika Republike Milorada Dodika o proglašenju izmjena Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske objavljeni su u Službenom glasniku. Novoizabrani vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić potpisao je odluku o objavljivanju zaključaka Narodne skupštine kojim ovi zakoni stupaju na snagu dan nakon objave u ovom javnom glasilu.
Dan nakon imenovanja na funkciju vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske, Lukić je potpisao odluke o objavljivanju ukaza predsjednika Milorada Dodika o proglašenju zakona, prema kojima se odluke visokog predstavnika neće objavljivati u Službenom glasniku, niti će se odluke Ustavnog suda BiH primjenjivati na teritoriji Srpske.

Lukić je rekao da se na Službeni glasnik više neće moći vršiti bilo kakvi pritisci.

– Službeni glasnik osnovan u januaru 1992. godine. Tada je objavljivao i svoje prve odluke. Službeni glasnik je stariji i od bilo koje druge strane institucije koja je nastala nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma – poručio je on.

Da će Službeni glasnik i ubuduće raditi svoj posao u skladu sa zakonom, potvrdio je i premijer Srpske Radovan Višković.

– Službeni glasnik Srpske objavljuje sve dokumente koje usvoji Narodna skupština Srpske – rekao je Višković.

Ombudsmen za ljudska prava BiH iz srpskog naroda Nevenko Vranješ kaže da ga zabrinjava pritisak OHR-a na upravljačku strukturu Službenog glasnika Republike Srpske, od koje se na protivpravan način traži objavljivanje kvazizakona OHR-a.

– Oni se ovdje dovode u jedan veoma težak položaj, da zastrašivanjem izvrše određene radnje koje ne poznaje naš ustavnopravni i zakonodavni sistem. To je nedopustivo i smatram da sa tim treba prestati – istakao je Vranješ.

Delegat u Domu naroda BiH Radovan Kovačević rekao je da srpski predstavnici ne vode nikakvu borbu za otcjepljenje, već institucionalnu borbu za zaštitu prava Republike Srpske i ustavnog poretka BiH. Kovačević ističe da je potpisivanjem ukaza o proglašenju zakona, Dodik pokazao da Srpska vjeruje u sebe i svoje nastojanje da istraje u toj borbi.

– Da to nije uradio onda ne bi vjerovao ni u one zakone koje smo usvajali, niti u ukaze koje je on potpisivao. S obzirom da je on na osnovu toga podnio i prijave, pokazao jnj da i te kako vjeruje u sve ovo što mi radimo i u ovaj proces koji svi vodimo kao Republika – naglasio je Kovačević.

Važno je da potezi Srpske budu u okvirima institucija jer se time pokazuje privrženost vladavini prava, smatraju analitičari. Ističu da su ukazi koje je Dodik potpisao, kao i krivične prijave koje je podnio protiv Kristijana Šmita i Dragana Prusine, pravi odgovori u datim okolnostima.

– Ovo nije ničiji hir. Niko se nije probudio ujutru i rekao sad mi više nećemo poštovati odluke Ustavnog suda iz čista mira. To je posljedica jednog kontinuiranog zanemarivanja Republike Srpske, njenih političkih predstavnika i volje srpskog naroda u BiH. A na kraju krajeva i stvar jednog nakaradno postavljenog sistema gdje je abnormalno da imamo instituciju i visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu – navodi politički analitičar Vojislav Savić.

Republika Srpska je uvijek zagovarala unutrašnji dijalog i dogovor svih strana u BiH i zakoni koje je donijela Narodna skupština su u skladu sa tim načelima, te ne predstavljaju akt o secesiji, kako govore pojedini krugovi u Sarajevu, poručio je predsjednik Parlamenta Srpske Nenad Stevandić.

RTRS