Održan istorijski čas o genocidu nad Srbima u NDH i ustanku na Kozari
Istorijski čas o temi “Genocid nad Srbima u NDH i ustanak – Kozara 1942” održan je večeras u Narodnoj biblioteci u Kozarskoj Dubici u okviru programa 51. Književnih susreta na Kozari.
Predavač Mirko Dimić, viši kustos Spomen-područja Donja Gradina je rekao da je večerašnje predavanje ustvari opšti istorijski pregled od nastanka NDH i svega onoga što je pratilo taj tok sve do prvih zločina.
„Ovaj istorijski čas završićemo lokalnom istorijom, na području Kozarske Dubice od ustanka, masovnih zločina prema Srbima i na kraju do pobjede, oslobođenja opštine u Drugom svjetskom ratu“, kazao je Dimić.
On je naglasio da brojke svjedoče o razmjerama stradanja, da je u sistemu jasenovačkih logora ukupno 700.000 ubijenih.
„Što se tiče same Kozare tu je na desetine hiljada ljudi ubijeno, što kao borci, što kao civili. Na memorijalnom zidu muzeja na Mrakovici je popisano više od 10.000 stradalih, uglavnom boraca, zarobljenih i transportovanih u logore gdje su i ubijeni. Mnogobrojna su i raznorazna stratišta u našoj i svim potkozarskim opštinama“, rekao je Dimić.
On je istakao da su kroz zločin genocida pokušali da uklone pravoslavne Srbe sa ovih prostora, kako bi došlo do vjerske i etničke promjene na ovom području.
„Na sreću, naši preci su uspjeli da pobijede i tako smo se spasili, ali je ogroman broj žrtava podnešen u tom periodu, pogotovo na područja naše opštine koja je ostala bez 50 posto stanovništva, i to samo popisanih stanovnika, a koliko je još žrtava bilo možemo samo procjenjivati, brojke su velike, neshvatljive današnjem civilizovanom čovjeku“, istakao je Dimić.
Za čuvanje kulture sjećanja Dimić je istakao značaj komemorativnog skupa koji se svake godine organizuje u Spomen-području Donja Gradina, kao i organizovane posjete osnovaca i srednjoškolaca.
Direktor Narodne biblioteke Danijela Balaban je kazala da je program koji se organizuje u ovoj ustanovi prvi put ove godine ušao u zvaničan program Književnih susreta na Kozari, kao rezultat inicijative njihove matične biblioteke, odnosno “Narodne biblioteke Ćirilo i Metodije“ iz Prijedora.
„Dogovoreno je da se slična predavanja organizuju u svim bibliotekama našeg matičnog područja, a zahvaljujući dobroj saradnji sa Javnom ustanovom „Spomen područje Donja Gradina“ mi smo organizovali večerašnje predavanje“ , pojasnila je Balabanova i istakla da je ova tema veoma bitna.
„Mi stalno ponavljamo da je jako važno da se o stradanju naroda na ovom prostoru tokom Drugog svjetskog rata stalno govori, da se ne vezujemo samo za neke datume, nego da tokom čitave godine govorimo o tome“, naglasila je Balabanova.
Za svoju vjernu publiku, koja je prisustvovala i večerašnjem predavanju, Narodna biblioteka u Kozarskoj Dubici nastavlja da organizuje i književne večeri, tako će za desetak dana ugostiti književnika Vladimira Kecmanovića.