Ožiljci od razornog zemljotresa još nisu potpuno zarasli

Odjednom su počeli pucati zidovi i pojavio se oblak prašine.

Ovim riječima se mještani Kozarske Dubice prisjećaju 29. decembra 2020. godine, kada je razorni zemljotres, koji je pogodio okolinu Petrinje, izazvao štetu, ali i strah i paniku kod Dubičana, te stanovnika Novog Grada, Kostajnice i brojnih drugih lokalnih zajednica u Srpskoj, uključujući i Banjaluku.

“Zgrada u kojoj mi poslujemo pretrpjela je znatna oštećenja. Usljed toga, svu opremu za poslovanje radija i televizije, koji su naše organizacione jedinice, bili smo primorani izmjestiti na gotovo dvije godine u hol Doma kulture. To je bilo veoma teško vrijeme, mogla bih reći jedan od najtežih perioda od rata naovamo”, ispričala je za za “Nezavisne novine” Dijana Kondić, direktorica Centra za informisanje i kulturu u Kozarskoj Dubici.

Prema njenim riječima, to je sve prevaziđeno zahvaljujući dobroj organizaciji iskusnog tima ljudi, te pomoći koja je stigla iz Srbije, tako da je ova zgrada sanirana i danas posluju u novoobnovljenim prostorijama. Ona je dodala da je još preostalo da se izvrši postavljanje zvučne izolacije u televizijskom studiju, kao i nabavka dijela emisione opreme.

“Moje kolege i ja smo ponijeli upečatljive ožiljke od toga dana. Sve se to dešavalo u momentu kada smo svi bili na okupu, na svojim radnim mjestima. Na prvi mah činilo se kao kratkotrajno podrhtavanje koje će proći. Međutim, uslijedilo je pucanje zidova, oblak prašine. Srećom, niko nije stadao, što je najbitnije. Kada smo napustili zgradu, vidjeli smo da je dimnjak, koji je bio i ranije načet zubom vremena, završio ispred zgrade i da je neko zaista mogao stradati”, navela je Kondićeva.

U okviru iste zgrade posluje i Narodna biblioteka, koja je takođe, u idređenom dijelu sanirana.

Da se ožiljci zemljotresa još uvijek primijete na području ove lokalne zajednice, potvrdio nam je Radenko Reljić, načelnik opštine Kozarska Dubica.

“Tih momenata bio sam u jednom lokalu iza opštine. To se dobro osjetilo u Kozarskoj Dubici, baš dugo je trajalo. Nastupila je panika. Jedni su bježali na jedna vrata, drugi na druga”, navodi Reljić za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, još uvijek ima ispucalih fasada, odnosno nije potpuno sanirana sva privatna imovina.

“Uradili smo koliko smo mogli. Veći dio štete smo uspjeli sanirati. Pomogli smo stanovništvu i niko nije ostao bez krova nad glavom. Većina ljudi se vratila svojim kućama”, pojašnjava Reljić u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nezavisne novine