Parastosom i polaganjem cvijeća kod spomen-obilježja u Gunjevcima obilježena godišnjica ustaškog zločina u Drugom svjetskom ratu

Mještani i članovi Socijalističke partije, Opštinskog odbora Kozarska Dubica su danas komemorativnim skupom u Gunjevcima odali poštu žrtvama ustaškog zločina na samom kraju Drugog svjetskog rata.

Kod spomen- obilježja podignutog u znak sjećanja na 94 nevine žrtave iz ovog i susjednih sela koje su ustaše ubile 19.februara 1945.godine,  paroh demirovačko-draksenićki Saša Tošanović je služio parastos, a vijenac je položila delegacija Socijalističke partije na čelu sa predsjednikom Opštinskog odbora Kozarska Dubica Duškom Milunovićem.

„Danas smo došli da odamo pomen  našim stradalim sunarodnicima  u Drugom svjetskom ratu koji se desio na kraju rata, u jednom krvavom piru  Hrvata i muslimana koji su bili u ustaškim redovima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj“, kaže Milunović.

Podsjeća da su ustaše u Gunjevcima 19.februara 1945.godine počinili jedan od strašnih i brojnih zločina koje su činili pod Kozarom.

„U  vrijeme kada je veći dio bivše Jugoslavije bio oslobođen od  fašista i kada je bilo  izvjesno da će nacizam i fašizam izgubiti u ratu, oni su ovdje došli  sa jednim  jedinim motivom, a to je bilo fizičko uništenje Srba, o čemu govori i činjenica  da su  su ovdje sve što su našli živo pobili,  43 djece, 34 žene, 14 omladinaca, četiri starca.Vojno sposobnih tu nije bilo“, ističe Milunović.

Poručio je da  smo mi u obavezi da se sjećamo strašnog stradanja naših predaka, da im odajemo  pomen i da  ne zaboravimo ko je to počinio.

Milunović je i danas istakao da je Dubica jedno stradalničko mjesto i da je  preko 53 posto stanovništva  naše opštine stradalo na strašan način u Drugom svjetskom ratu.

Mještanin Gunjevaca Radovan Šarkan kaže da je nakon 79 godina u ovom selu ostalo malo potomaka žrtava ovog zločina, ali i da se oni koji su ostali sjećaju i ne dozvoljavaju da se to zaboravi.

„Kao i mi danas na godišnjicu stradanja naših predaka, narod i sada posjećuje ovo mjesto, zapale svijeću u pomen na žrtve i polože cvijeće“, kaže Šarkan  ističući da stariji imaju obavezu da prenose činjenice i sjećanja na mlade generacije.

„Tako i ja činim, i sada svojoj djeci pokušavam da objasnim šta se ovdje dešavalo, da se ne zaboravi“, priča sedamdesetsedmogodišnji Radovan.

Članovi komemoracije u Gunjevcima su danas obišli i mjesto gdje je bila kuća Bože Vukomira u zaseoku Kamenica u kojoj je  strijeljano i spaljeno 68 žrtava ovog masovnog žločina o čijoj strahoti govori i činjenica da je među njima 43 djece .

U molitivi pominjući imena žrtava ustaškog zločina iz Drugog svjetskog rata, ali i poginulih u Odbrambeno-otadžbinsko ratu  kojima su ovdje podignuli spomen-obilježje, potomci ni danas ne daju da se njihova žrtva zaboravi.