Polaganjem vijenaca u Knežici obilježen Dan ustanka protiv fašizma

U organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske, Opštine Kozarska Dubica i SUBNOR-a, u Knežici su polaganjem vijenaca na Partizanskom groblju obilježene  83 godine od ustanka naroda u BiH u borbi protiv fašizma.

U ime institucija Republike Srpske vijenac su položili šef kabineta ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Radenko Topalović i načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić, narodni poslanici iz Kozarske Dubice Darko Banjac, Bobana Ćibić i Dragan Brdar  položili su ruže, kao i zajednička delegacija SUBNOR-a i Saveza  logoraša Republike Srpske, Boračka organizacija Republike Srpske, delegacije Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske, Saveza  ratnih vojnih invalida Srpske, Udruženja građana Veterani Republike Srpske, Organizacije starješina Vojske Republike Srpske, Udruženja civilnih žrtava  rata Republike Srpske, Saveza logoraša, Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske.

Vjenac je položila i delegacija Opštine Kozarska Dubica, načelnik Radenko Reljić, predsjednik Skupštine opštine Vladimir Rokić i zamjenik načelnika Marko Tankosić.

 

Cvijeće su položili i predstavnici dubičkih preduzeća i ustanova, direktor „Komunalca“ Igor Savković i direktor Dječijeg vrtića“Pčelica“ Maja Berberović, te ostale delegacije i pojedinci.

„Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite, kao i Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske obilježava značajne datume u istoriji  oslobodilačkih ratova. Iako današnji dan, ovdje u Knežici konkretno nije u kalendaru od republičkog interesa, mi obilježavamo i taj datum  kada se srpski narod Krajine pobunio protiv agresora i dao svoj  doprinos u borbi protiv fašizma“, rekao je šef kabineta ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Radenko Topalović.

On je  sa današnjeg obilježavanja Dana ustanka  u Knežici poručio da je srpski narod prkosan i ponosan narod i da mi danas uživamo rezultate borbe našeg naroda u Drugom svjetskom i mnogim ratovima koje je srpski  narod vodio i uspio da izvojuje slobodu.

„Mnoge žrtve pale su u tim ratovima i mi danas ovdje stojimo ponosno, nisu nas uspjeli slomiti, nisu  nas uspjeli uništitii, to je poruka da je srpski narod ponosan i prkosan, naročito Kozare, Potkozarja i ovih krajeva gdje je  narod najviše stradao“, istakao je Topalović.

Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić je istakao da je potkozarski kraj bio veliko partizansko uporište i poprište velikih borbi i žrtava, i da se zato  Dan ustanka ne smije zaboraviti,  već  uvijek obilježavati,  jer kako kaže ‘ ko ne uči iz istorije, pravi greške u budućnosti’.

Reljić je naglasio da je Dubica u Drugom svjetskom ratu izgubila više od 50 posto  svoga stanovništva i da se demografski nikada nije oporavila.

On je rekao da su Kozara, pogotovo  Knešpolje poznato partizansko mjesto u kojem je u Drugom svjetskom ratu podignut ustanak protiv fašističke  okupacije, a sam 27.juli u vrijeme bivše Jugoslavije obilježavan  na cijeloj njenoj teritoriji, te da se sada uglavnom obilježava u srpskim sredinama.

Reljić je podsjetio da je sa ovih prostora i  doktor Mladen Stojanović, vođa  ustanaka na području Knešpolja, inače ljekar koji je medicinu završio u Beču i po povratku u rodni Prijedor besplatno liječio narod bez obzira na vjeru i naciju.

Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Darko Banjac je izrazio nezadovoljstvo i neprihvatanje što je obilježavanje Dana ustanka protiv fašizma u knešpoljskom kraju izgubilo republički značaj.

On je istakao da će kao narodni poslanik učiniti sve da mu se taj status vrati, odnosno da se već sljedeće godine obilježava u Knežici i Milića Gaju, kako je to i decenijama ranije bilo.

„27. jula 1941.godine se čitav ovaj kraj digao na ustanak, očigledno je da je  neko ko je određivao datume od republičkog značaja pogriješio, ovdje je riječ o slobodi čitave Kozare, tada se na borbu digla Kozara za svoju slobodu i ovaj narod“, rekao je Banjac.

On je istakao da je Milića Gaj izuzetno značajan, da ovaj kraj ima nekoliko narodnih heroja,nekoliko generala, ljudi koji su tada ginuli.

„U prostoru gdje je Milića Gaj znamo da je riječ o prvoj partizanskoj eskadrili, da je tu u blizin,i kod Crkve“Svetih mučenika jasenovačkih“koju smo izgradili, bio sabirni centar djece i naroda  Kozare koji je odvođen u Jasenovac, tako da ja smatram da ovaj datum treba da bude od republičkog značaja i da se od sljedeće godine ponovo obilježava kao nekad. To treba da nam bude svetinja jer to su naši preci, koji su nama donijeli slobodu i zahvaljujući njima mi  smo danas ovdje, kao i zahvaljujući onima koji su u Odbrambeno-otadžbinskom ratu  dali sve od sebe  da bi mi bili na ovim pozicijama“, zaključio je Banjac.

Ustanak protiv fašizma u knešpoljskom kraju, pod vođstvom narodnog heroja doktora Mladena Stojanovića, počeo je 27. jula 1941. godine napadom na žandarmerijsku stanicu u Knežici.