Potpisan ugovor za usluge mjerenja radioaktivnosti; Babić: “Nadležne institucije moraju da reaguju, izgradnja odlagališta nedopustiva”

Povodom potpisivanja  ugovora za usluge mjerenja radioaktivnosti na području opštine Dvor, načelnik Odjeljenja za stambeno komunalne poslove opštine Kozarska Dubica Darijan Babić izrazio je ogorčenost i negodovanje, te još jednom apelovao na nadležne institucije Bosne i Hercegovine da reaguju.

Ugovor je potpisan između Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” i konzorcijumom koji čine Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Institut “Ruđer Bošković” i Agronomski fakultet Univerziteta u Zagrebu.

Babić je još jednom istakao  da institucije BiH moraju da reaguju, jer izgradnja odlagališta ne smije biti sprovedena.

“Nedopustivo je. Una je proglašena nacionalnim parkom prirode, a sama činjenica da bi radioaktivni otpad bio skladišten samo par kilometara od škole je zastrašujuća. Stanovništvo negoduje s obje strane granice i postoji mnoštvo razloga da do izgradnje odlagališta ne smije doći. Moraju se iskoristiti sve zakonske mogućnosti da se zaštiti životna sredina i zdravlje stanovnika”, naglasio je Babić.

U informaciji objavljenoj na stranici Fonda navedeno je da je ugovor potpisan nakon sprovedenog postupka javne nabavke za izradu dokumentacije i realizovanje aktivnosti za pribavljanje dozvola za izgradnju centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

U informaciji se navodi i da radioaktivni otpad koji će biti skladišten u centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u prvom redu potiče iz Nuklearne elektrane “Krško”, te u manjem obimu iz naučnoistraživačkih instituta, medicinskih ustanova i industrijskih postrojenja koja u svom radu koriste izvore jonizujućih zračenja.

Dalje je objašnjeno da je svrha istraživanja potpun i nezavisan pregled stanja radioaktivnost i, na samoj lokaciji Čerkezovac i okolini, ali i cijelom području opštine Dvor, te da se mjerenja obavljaju propisanim metodama posredstvom akreditovanih laboratorija i stručnog osoblja, a rezultati trebaju biti uporedivi sa graničnim vrijednostima i zvaničnim podacima sa drugih lokacija.

“Na osnovu rezultata definisanja postojećeg stanja može se preciznije definisati potreba budućeg redovnog monitoringa, odnosno praćenja stanja okoline objekta”, navedeno je u informaciji.

Uzorkovanja i mjerenja sprovodiće se u periodu od godinu dana, a u ovom periodu biće obavljeno uzorkovanje površinskih voda, koje sa svih strana okružuju lokaciju Čerkezovac, te ribe iz površinskih voda, izvorskih, bunarskih i podzemnih voda, zemljišta na cijelom području opšine, hrane sa poljoprivrednih gazdinstava, meda i drugih pčelinjih proizvoda, organizama iz šumskih sistema /gljive, kupine, šumske jagode, kesten/ divljači, vazduha i padavina.

Na određenom broju lokacija u opštini Dvor i dijelu puta kojim će se transportovati radioaktivni otpad do skladišta biće mjeren ambijentalni dozni ekvivalent odnosno postojeća doza radioaktivnosti u okolini.

Mjerenje će se vršiti kontinuirano, postavljanjem pasivnih dozimetrijskih sistema.

Na kraju će biti izrađen elaborat u kojem će se analizirati svi dobijeni podaci, odnosno sprovesti analiza rizika i procijeniti efektivne doze za stanovnika iz postojećih i vještačkih izvora.

Kako je navedeno, utvrđivanje nultog stanja radioaktivnosti na lokaciji centra jedna je od mjera zaštite životne sredine propisana u okviru postupka strateške procjene uticaja na okolinu za Nacionalni program sprovođenja Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, a prošireno je na područje opštine Dvor na osnovu javne rasprave, na prijedlog lokalnog stanovništva.

Uprkos protivljenju građana sa obje strane rijeke Une, kao i predstavnika lokalnih vlasti u slivu rijeke Une u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, Vlade Unsko-sanskog kantona, te vlasti Republike Srpske i BiH, Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” odlaže u kasarni “Čerkezovac”, u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

Na ovoj lokaciji bi, osim radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Krško”, bio deponovan i postojeći institucionalni otpad.

/RTV KD, SRNA/