Povodom Dana ustanka protiv fašizma u Knežici položeni vijenci
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas u Knežici, gdje je obilježen Dan ustanka protiv fašizma 1941. godine, da je srpski narod podnio jednu od najvećih žrtava za slobodu na cijelom ovom prostoru i da je obaveza njegovati kulturu sjećanja, istovremeno se boreći za bolju budućnost.
Egić, koji je položio vijenac na Partizanskom groblju, istakao je da je Kozara simbol antifašističke borbe, otpora – možda jednog od prvih u porobljenoj Evropi.
“Na cijelom prostoru Kozare su mnoga stratišta. Obaveza je da njegujemo sjećanje na žrtve, da prenosimo budućim pokoljenjima, kako ne bismo lutali u magli u budućnosti. Moramo znati ko smo, gdje smo, šta smo, cijeniti naše pretke koji su nam omogućili da stojimo ovdje, a istovremeno boriti se dalje za budućnost”, naglasio je Egić i dodao da srpski narod, koji je imao dva antifašistička pokreta, više od svega ljubi slobodu.
On je istakao da su Republika Srpska i srpski narod i danas ugroženi.
“Sa raznih strana dolaze nam prijetnje, pa čak i oružane, ali mi ćemo da se bavimo sobom, gledaćemo kako da se razvijamo, kako da napredujemo. Naša poruka je uvijek bila mir, suživot, napredak, razvoj”, naglasio je Egić.
Načelnik opštine Kozarska Dubica, koja je bila među najstradalijima tokom Drugog svjetskog rata, Radenko Reljić rekao je da je o stradanju naroda u ovom kraju mnogo toga rečeno i mnogo toga mora da se pamti.
“Mi koji danas polažemo cvijeće to činimo, a obaveza je i budućih naraštaja je ovaj datum vječno pamte”, naveo je Reljić.
Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dragan Brdar rekao je nakon polaganja vijenca na Partizanskom groblju da za njegovu porodicu i ljude u Knežpolju ovaj dan budi posebne emocije na 1941. godinu kada se narod pod vođstvom doktora Mladena Stojanovića digao protiv fašista.
“Naš narod je kroz istoriju svoju slobodu plaćao svojim životima, a nama, kao i generacijma koje dolaze, ostaje obaveza da pamtimo i njegujemo sjećanje na ove i slične datume kako bismo ih sačuvali od zaborava”, rekao je Brdar novinarima.
Prema njegovim riječima, ostaje obaveza da se sa koljena na koljeno prenosi sjećanje sve ono što se dešavalo u periodu od 1941. do 1945. godine, kako bi istorija bila upisna na pravi način, da neko ne bi zloupotrijebio činjenice i predstavio je onako kako njemu odgovara.
“Naša djeca, i djeca naše djace, moraju da znaju kako je to bilo nekada ovdje. Slušao sam /o tome/ od svog djeca i babe koji su prošli golgotu Kozare, Donje Gradine i Jasenovca, a onda završili u dvije hrvatske porodice, da bi se 1946. godine vratili na zgarište u svoje Knežpolje”, naveo je Brdar.
Vijenac na Partizanskom groblju u Knežici položili su i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bobana Ćibić, delegacija opštine Kozarska Dubica, delegacija SUBNOR-a, predstavnici nevladinih organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.
Program obilježavanja Dan ustanka protiv fašizma 1941. godine nastavljen je u Milića Gaju, gdje je planirano obraćanje zvaničnika i umjetnički program.
Ustanak protiv fašizma u knešpoljskom kraju počeo je 27. jula 1941. godine napadom na žandarmerijsku stanicu u Knežici.
Ustanak u ovom kraju je bio dobro organizovan pod vođstvom narodnog heroja doktora Mladena Stojanovića.