Pravoslavni vjernici danas proslavljaju Vaskrs
Pravoslavni hrišćani danas obilježavaju Vaskrsenje Isusa Hrista, praznik koji simbolizuje pobjedu života nad smrću.
Vaskrs je najveći hrišćanski praznik jer suština hrišćanskog učenja označava Hristovo vaskrsnuće iz mrtvih, kao pobjedu vjere i života nad smrću.
Prema odlukama Nikejskog sabora (325. godine), koje do danas poštuju sve pravoslavne crkve, Vaskrs treba slaviti u prvu nedelju punog mjeseca poslije proljećne ravnodnevice, ali obavezno poslije jevrejske Pashe.
Za ovaj praznik se vežu posebni običaji. Za Vaskrs valja ustati rano ujutru, a ne otići na spavanje prije ponoći. Ukoliko bi se otišlo na spavanje prije ponoći, to bi značilo da će do narednog Vaskrsa osoba da bude pospana i nesklona poslu.
Ujutru se valja umiti vodom u kojoj je potopljen dren, zdravac, bosiljak i crveno vaskršnje jaje.Djecu valja dotaći crvenim jajetom – da budu crvena i zdrava tokom godine.
Na Vaskrs, rano ujutru ljudi odlaze u crkve na jutrenje. Jutarnji Vaskršnji uranak u hramu svetih apostola Petra i Pavla služili su paroh dubički Slobodan Malinović i sveštenik Branko Repaja .Nakon službe i pričešća vjernika , otac Malinović pročitao je Vaskršnju poslanicu patrijarha Porfirija i vladika Srpske pravoslavne crkve koji su pozvali na jedinstvo i slogu.
Jutaranjoj Vaskršnjoj službi u ovom hramu prisustvovalo je mnogo vjernika, a bilo je i onih najmlađih koji se najviše raduju običaju tucanja vaskršnjim jajima, i koji su u dvorištu crkve odmah nakon službe željeli da znaju čije je jaje jače.
Vaskrs je pokretan praznik, koji se određuje prema prirodnom kalendaru i uvijek se vezuje za nedjelju sa odstupanjem od 35 dana – od 4. aprila do 8. maja.
Vaskršnje slavlje je za vernike kraj Velikog posta, a prvi mrsni zalogaji su vaskršnja jaja koja se, prema drevnom običaju, farbaju u crveno kao simbol prolivene krvi Hristove.
Prvo obojeno jaje ostavlja se na stranu do idućeg Vaskrsa i zove “čuvarkuća”.
Vjernici od danas razmjenjuju pozdrave – Hristos vaskrse! Vaistinu vaskrse!