Predavanjem o uzgoju lijeske završena Zimska škola za poljoprivrednike
Predavanje o uzgoju lijeske održano juče u okviru Zimske škole za poljoprivrednike privuklo je veliku pažnju Dubičana.
O agrotehnici , problemima i ekonomskoj isplativosti uzgoja lijeske govorio je Branislav Čokić inžinjer u firmi „Eko – Bosanska posavina“ iz Kulina kod Dervente koja trenutno pod zasadima ove voćne vrste ima 64 hektara.
Što se tiče uzgoja lijeske i mi smo tu početnici, ali naša sestrinska firma PP“Orahovica“ u Hrvatskoj ima gotovo 30 godina iskustva u uzgoju lijeske pa i nama u tome pomažu, kazao je Čokić . On je rekao da je i lijeska zahtjevna voćna vrsta, ne kao jabuka i kruška , ali i da ona ima svoju problematiku. Ljudi najviše griješe u pripremi zemljišta, a važan je i izbor lokacije jer lijeska traži ocjedita zemljišta, a veliki problem je oprašivanje odnosno oplodnja zato što se to dešava u zimskom periodu i tu odmažu niske temperature i padavine, istakao je Čokić.
On je istakao značaj očuvanja čistoće sorte, koju oni ostvaruju tako što sadnice uvoze iz Orahovice koja ima stare zasade i genetiku iz tog perioda. Govoreći o prinosima Čokić je rekao da su njihovi zasadi još mladi, da su najstariji u četvrtoj godini i da su zbog toga još ulagači u ovoj proizvodnji, ali i istakao da u Orahovici ostvaruju prinos lješnjaka u ljusci oko tri tone po hektaru.
Mi smo se opredijelili za grm kao uzgojni oblik, ali ima i zemalja koje se orjentišu na stablo, rekao je Čokić i kao najvažnije štetnike u lijeski naveo strizibubu koja se u stablu uglavnom uočava kad već učini štetu, te ljeskovu grinju iz skupine šiškarica koja uništava pupove tokom zime. Kao i štetnici i bolesti zavise od fenofaze u kojoj se lijeska nalazi, kazao je Čokić i kao najveći problem naveo trulež ploda, a potom i moniliu.
Kada je u pitanju agrotehnika on je rekao da je u prvim godinama najbitnija stalna obrada zemljišta, okopavanje oko sadnica i u međurednom prostoru , zbog toga što lijeski treba rastresito zemljište jer korijenov sistem traži dosta prostora za razvoj, a što se bez kvalitetne obrade ne može postići. U izboru sorte Čokić je za naše područje preporučio istarski dugi, rimski i haleški div, sorte koje su zasađene i na plantažama firme „Eko – Bosanska posavina“.
Osmogodišnje iskustvo u uzgoju lijeske ima naš sugrađanin Ilija Marić iz Demirovca koji pod intezivnim zasadima ove voćne vrste ima dva i po hektara sa hiljadu i po sadnica.
On je rekao da je ova proizvodnja ako joj se ozbiljno pristupi finansijski isplativa,zadovoljan je prinosima koje ostvaruje u svom zasadu, a kao najveći problem navodi vremenske neprilike kao što je mraz, koji mu je prošle godine odnio gotovo polovinu očekivanog uroda.
Šef Odsjeka za poljoprivredu Bobana Ćibić je kazala da je predavanje o uzgoju lijeske posljednje predavanje koje su organizovali u okviru Zimske škole za poljoprivrednike za ovu godinu.
Kroz ova predavanja smo nastojali da pokrijemo sve značajnije poljoprivredne oblasti , nažalost nismo uspjeli da organizujemo predavanja za uzgajivače šljive i maline ,ali ćemo nastojati da to ispravimo u narednom periodu, pojasnila je Ćibićeva.
S obzirom na to da je predavanje o lijeski posljednje u Zimskoj školi za poljoprivrednike u ovoj godini možemo reći da smo zadovoljni odazivom poljoprivrednih proizvođača, kazala je Ćibićeva i izrazila nadu da će naredne godine to da zaživi i da će posjećenost biti još i veća.
Ona je istakla da je u organizaciji Zimske škole za poljoprivrednike Odsjek za poljoprivredu opštine Kozarska Dubica imao podršku od Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Republike Srpske , te da su osim poljoprivrednih proizvođača učesnici bili i dubički srednjoškolci sa svojim profesorima.
Ćibićeva je najavila da će Odsjek za poljoprivredu u saradnji sa firmom „Karl Kine“ tokom marta mjeseca po dubičkim mjesnim zajednicama organizovati predavanja o uzgoju krastavaca kornišona, te pozvala sve zainteresovane da prisustvuju tim predavanjima.