Predstavljena monografija „Pravoslavlje u namjesništvu gradiškom“ protojereja stavrofora Gojka Slijepčevića
Nekadašnji paroh dubički, a sada protojerej stavrofor u gradu Gradiška Gojko Slijepčević, u kozarskodubičkom Domu kulture promovisao je svoje novo književno izdanje pod nazivom „Pravoslavlje u namjesništvu gradiškom“ . U izdanju Zavičajnog muzeja Gradiška i tiražom od 2.000 primjeraka, knjiga je ugledala svjetlo dana tačno šest godina nakon što je objavljena prva knjiga pod nazivom „Kroz vaskrsenje svetinja kozarskodubičkih“.
„Radujem se da sam u Kozarskoj Dubici gdje sam 15 godina radio i stvarao sa našim narodom, institucijama, smatram da smo jedno u Gospodu i hrabro, smjelo smo nastavili tako u Gradišci gdje revnujemo za dom Gospodnji, a plod toga rada, pored svih djelatnosti koje činimo u crkvi, jeste i ova knjiga“, izjavio je otac Slijepčević.
On je rekao da je knjiga nastavak prvog izdanja koje je nastalo u Kozarskoj Dubici i promovisano 19.septembra 2016.godine, da bi 19.septembra 2023.godine u Gradišci promovisao svoju drugu knjigu.
„To doživljavam kao volju Božiju i nova knjiga govori o hiljadugodišnjoj istoriji kako srpskog naroda i vjere pravoslavne, tako i drugih naroda na ovim prostorima. Pored istorijskih sadržaja, u knjizu je obrađena sve i jedna naša parohija u namjesništvu Gradiška, a ima ih ukupno šesanest“, naveo je otac Slijepčević.
Recenzenti knjige su arheolog Bojan Vujinović i Dario Drinić iz Republičkog sekretarijata za vjere.
„Riječ je o kapitalnom djelu i svi oni koji budu u narednom periodu istraživali ove teme vidjeće jednu jaku organizovanu hrišćansku zajednicu. Moja uloga kroz čitavu knjigu je bila da se osvrnem na jedan arheološki kontekst koji se može pratiti od najstarijih građevina bazilika koje se pojavljuju nakon Milanskog edikta 313 godine na prostoru današnjeg Lijevča polja. Postoji veliki broj takvih građevina koje svjedoče da je narod u tom periodu bio organizovan oko crkve i da su vrlo često episkopi i namjesnici bili duhovni i svjetovni vladari“, kazao je Vujinović.
„Ovo je svojevrsno hodočašće po Potkozarju našeg prote Slijepčevića koji je uložio veliki trud,enegiju i napor da obnovi što nam je od predaka ostalo i u Busnovima, Kozarskoj Dubici, Gradišci te da se upiše u nisku onih velikih prota koji su revnovali za duhovnu i nacionalnu svetinju“, kazao je Drinić. On je naveo da je nešto najljepše što čovjek može da ostavi iza sebe knjiga i to je najznačajnija stvar čovječjeg života – ostaviti tragove za buduća pokoljenja.Drinić je naveo da se radi o vrijednoj i značajnoj knjizi koja je vrlo bitna za buduće istraživače.
Organizator promocije u Kozarskoj Dubici bio je Centar za informisanje i kulturu, a direktor ovog preduzeća Dijana Kondić izjavila je da ova monografija daje veliki doprinos očuvanju nacionalnog identiteta.
„ To i jeste naša kolektivna obaveza, i mi smo 2016.godine imali prvi put saradnju u smislu ovakve organizacije kada smo promovisali prvu knjigu. Kroz oba djela autor je dao istraživačku notu i moja preporuka je da, ko god je u prilici, dođe u posjed ove knjige“, izjavila je Kondićeva. Ona je podsjetila da je nedavno u Domu kulture promovisana knjiga mladog sveštenika Branka Repaje koji je takođe kroz vid pisanja pokazao šta su prave vrijednosti.
Gost promocije bila je mlada vokalna umjetnica, sopran, talentovana Minja Šukalo iz Gradiške.
Promociji knjige pristvovali su sveštenici Srpske pravoslavne crkve, predsjednik Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva Prosvjeta Zoran Sinkić, autorova porodica i drugi građani.