Prijem za predstavnike službi i preduzeća koji su učestvovali u aktivnostima na zaštiti stanovništva i imovine od poplava

Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić organizovao je danas prijem za predstavnike službi, javnih i privatnih preduzeća, ustanova i organizacija koje su učestvovali u aktivnostima na zaštiti stanovništva i imovine od bujičnih voda i poplava.

„Ovo je bio drugi, treći put da na području naše opštine imamo problema sa poplavama i red je bio da se pokaže poštovanje prema ljudima koji svi zajedno čine civilnu zaštitu, naše lokalne instituacije i preduzeća. Razmijenili smo iskustva o događajima koji su se desili u posljednjih nekoliko dana, a dobro smo prošli jer nije bilo žrtva i velike materijalne štete u odnosu na druge gradove“, rekao je Reljić.

On je istakao da se ključnom pokazala adekvatna komunikacija nadležnih službi i preduzeća koja mogu da pomognu jer imaju ljudstvo i mehanizaciju, te istakao i važnu ulogu medija.

„Odradili su junački posao i iskreno se zahvaljujem svim tim ljudima, institucijama i firmama u ime građana Kozarske Dubice. Nadam se da će ova saradnja i u budućnosti ostati dobra“, rekao je Reljić.

On je zahvalio i rukovodstvu preduzeća „Vode Srpske“ i Vladi Republike Srpske koja je odobrila 750.000 KM interventnih sredstava za sanaciju nasipa i obodnih kanala i 100.000 KM pomoći lokalnoj zajednici iz Fonda solidarnosti.

„Komisije koje se nalaze na terenu vrše popis štete na objektima, a dio sredstva biće utrošen i za sanaciju bujicama oštećene infrastrukture na području opštine“, rekao je Reljić.

Pomoćnik direktora Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske Predrag Slijepčević rekao je da Kozarsku Dubicu treba istaći kao pozitivan primjer u kojoj je ispoštovan princip da opština mora u potpunosti iskoristiti svoje materijalne i ljudske kapacitete, a onda tražiti pomoć sa nivoa Republike Srpske.

„To se upravo ovdje desilo. Bili smo ovdje na terenu i preduzimali mjere u skladu sa razvojem situacije i u saradnji sa lokalnim strukturama i načelnikom opštine. Dobrom organizacijom same opštine i kapaciteta kojim raspolažu, izbjegnuta je veća katastrofa i spašeni su ljudski životi i imovina, odnosno šteta je svedena na minimum“, ocijenio je Slijepčević.

On je istakao da postoji izuzetna saradnja između opštinskih službi i Republičke uprave civilne zaštite, koja traje više od 20 godina.

Starješina Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Kozarska Dubica Mirko Marin rekao je da su pripadnici te jedinice sa raspoloživim vozilima i sredstvima dva dana bili angažovani na poplavljenim područjima u gradu i Dubičkoj Ravni, te da i danas pomažu stanovništvu u ispumpavanju vode iz objekata.

„Radili smo i na evakuaciji stanovništva i stoke i na terenu su, zajedno sa svim ostalim strukturama bili svi pripadnici Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice“, rekao je Marin.

Direktor građevinskog preduzeća „Sloga“ u Kozarskoj Dubici Mile Puzigaća rekao je da se to preduzeća odazvalo na poziv načelnika opštine, te da su obezbjeđena vozila, strojevi i materijali na više lokacija da bi se stanovništvo zaštitilo od poplava i bujičnih voda.