Proizvodnja jagoda uz garantovan otkup
U organizaciji prijedorske kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS za dubičke poljoprivrednike danas je održano predavanje o uzgoju jagode i prezentovani uslovi učešća u IFAD projektu, kroz koji je proizvođačima garantovan otkup ovog voća i podrška u proizvodnji.
Poljoprivrednici su upoznati sa tehnologijom uzgoja ovog voća i uslovima koje otkupljivač Fabrika za preradu voća „Prijedorčanka“ nudi proizvođačima kroz projekat Razvoja ruralnog poslovanja Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede – IFAD.
Prijedorska kancelarija Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi na ovom projektu sarađuje dvije godine i trenutno imamo potpisane ugovore sa 9 proizvođača na isto toliko dunuma, kazala je Milijana Vukomanović konsultant na projektu IFAD-a koji podržava sadnju jagodičastog voća i kornišona.
U godini sadnje obezbijeđene su sadnice jagode industrijske sorte zenga zengana po cijeni od 0,27 KM i trogodišnji otkup od strane fabrike „Prijedorčanka“, a poljoprivrednicima će tokom trajanja ugovora biti osiguran i povrat uloženih sredstava, u prvoj i trećoj godini 33 odsto, a u drugoj 34 odsto.
Minimalna površina za sadnju je jedan dunum, otkupna cijena po kilogramu 1,70 KM, a poljoprivrednicu mogu da očekuju i dodatnu pomoć, istakla je Vukomanovićeva .
Govoreći o ovom projektu, šef prijedorske kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Danijel Egić je kao posebno značajno istakao osiguran otkup.
„Najveći problem generalno, svih naših poljoprivrednih proizvođača je tržište,znači plasman robe.Ovo je jako dobra inicijativa, dobar projekat koji eleminiše taj problem, odnosno obezbjeđuje tržište. IFAD projekat u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede RS i sa otkupljivačem “Prijedorčankom“ napravio je jedan krug, zatvoren sistem koji poljoprivrednicima obezbjeđuje sve, osim đubriva, a na njima je da rade i održavaju zasad u dobrom stanju“, rekao je Egić.
Za ponuđenu otkupnu cijenu Egić kaže da je ona na granici isplativosti, ali i da se uz podsticaje koje država daje na prodano i otkupljeno voće, sadnice i sisteme za navodnjavanje, pa još i uz podršku lokalne zajednice, ta proizvodnja može biti jako isplativa s obzirom da se radi o visokoproizvodnim zasadima.
Jedan od nekolicine prisutnih Dubičana na današnjem predavanju je Mladen Petković iz Međuvođa koji, zbog svog iskustva u proizvodnji maline i kornišona, kao jedini problem u proizvodnji jagoda ističe berbu za koju uvijek nedostaje radne snage.
On planira sadnju jagode na jednom dunumu i ističe da je garantovan otkup najbitniji faktor u svakoj poljoprivrednoj proizvodnji , te da bez toga ne vrijedi ništa zopočinjati.
Dubičani zainteresovani za sadnju jagode u okviru IFAD projekta treba da se prijave u prijedorsku kancelariju Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi ili u Odsjek za poljoprivredu opštine Kozarska Dubica.