Promocijom “Prosvjetinih” izdanja završeno obilježavanje 120 godina postojanja ovog društva u Kozarskoj Dubici
Promocijom „Prosvjetinih“ izdanja, knjiga „Dubičko područje u 19. vijeku“ i „Najgori dan za umiranje“ večeras je u Kozarskoj Dubici završena trodnevna manifestacija obilježavanja 120 godina postojanja Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva „Prosvjeta“.
U Domu kulture okupili su se ljubitelji pisane riječi, poštovaoci djela i lika preminulog Mile Zeljića, profesora istorije i dugogodišnjeg predsjednika dubičke „Prosvjete“ čije je djelo „Dubičko područje u 19. vijeku“ zahvaljujući entuzijastima ovog društva ugledalo svjetlo dana.
Dubičkoj publici večeras je predstavljena i knjiga „Najgori dan za umiranje“ Rajka Lukača književnika naših, dubičkih korjena koji su mu bili i inspiracija za ovo djelo.
„To su priče, više manje vezane za zavičaj, za dubičke događaje iz ovog i prošlog vijeka sa autentičnom temom“, kaže autor.
On je rekao da su gotovo sve priče iz ove knjige inspirisane konkretnim događajima.
„Nastajale su u jednom dužem periodu jer sam naprosto htio da imam jednu knjigu vezanu za zavičaj, knjigu priča, iako sam se i u svojim romanima, direktno ili indirektno, vezivao za ove prostore“, kazao je Lukač.
On je naveo da je u knjizi dvadesetak priča podijeljenih u tri cjeline, te da je naslov knjige „Najgori dan za umiranje“ naslov jedne od priča iz prve cjeline „Logoraši“ koja govori o tri mladića koja su 21.aprila 1945. pobjegli iz Jasenovca, a jedan od njih je već prvog dana na slobodi umro.
Preporučujući ovo svoje djelo čitaocima autor je rekao da će vidjeti svijet koji su doživjeli, ali svijet viđen drugim očima i možda na drugačiji način.
Lukač je učestvovao i u izradi danas promovisane monografije „Dubičko područje u 19.vijeku“ preminulog Mile Zeljića.
„Ova knjiga je od izuzetnog značaja za ljude koji nisu imali prilike da upoznaju svoju zavičajnu istoriju i oni će tu da nađu mnogo toga“, kazao je Lukač.
Za saradnju sa dubičkom „Prosvjetom“ rekao je da je ta priča počela sa Memoarima prote Slavka Vujasinovića i izrazio nadu da će saradnja biti nastavljena i nakon izdanja knjige „Najgori dan za umiranje“.
U izradi monografije „Dubičko područje u 19.vijeku“ u izdanju SPiKD „Prosvjeta“ Kozarska Dubica učestvovao je i istoričar Marko Janković.
„Dubica je grad ogromne istorije, nažalost ta istorija nije naučno eksploatisana, nije mogo pisano o njoj, pa mi danas nemamo monografiju koja se bavi cijelim periodom, od antičkog do najnovijeg perioda, a isto tako nemamo ni zavičajni muzej, koji bi trebalo da imamo. Kada govorimo o toj velikoj istoriji, mislim da je kontinuitet življena na ovim prostorima duži od nekoliko hiljada godina, a sam kontinuitet imena Dubica duži od 800 godina svakako jedan od najdužih kontinuiteta imena na teritoriji Republike Srpske i BiH “, rekao je Janković.
On je istakao da je monografija „Dubičko područje u 19.vijeku“ veoma bitna.
„Iako se bavi samo 19.vijekom, svakom monografijom koja se bavi istorijom Dubice, a koja obrađuje jednu manju zaokruženu cjelinu mi smo bliži tome da dobijemo monografiju koja se bavi cijelim periodom istorije Dubice, od antičkog do najnovijeg perioda“, kazao je Janković.
Monografija „Dubičko područje u 19. vijeku“ može se podijeliti u dva velika poglavlja , prvi obrađuje period Osmanske, a drugi Austrougarske okupacije .
„U prvom poglavlju ističu se ustanci srpskog naroda, a drugi je period vladavine Benjamina Kalaja, težak period za srpski narod kada je negiran njegov identitet i postojanje. To je period koji je obilježila borba za crkveno školsku autonomiju, borba za identitet srpskog naroda, to je period kada nastaje srpska čaršija u Dubici, to je period kada nastaje i „Prosvjeta“ čiji jubilej, 120 godina postojanja slavimo danas. I o svemu tome može da se pročita u ovoj monografiji“, rekao je Janković.
On je svim Dubičanima preporučio da pročitaju ovu knjigu, a za njenog autora Milu Zeljića je rekao da je sa ovom knjigom ušao u istoriju i postao dio nje.
Govoreći o izdavačkoj djelatnosti, predsjednik SPiKD “Prosvjeta“ Kozarska Dubica Zoran Sinkić je rekao da su za samo pola godine uspjeli da izdaju dvije knjige.
„Od samog početka bavimo se i izdavaštvom, na moju ideju, a uz pomoć porodice Mile Zeljića zajednički smo smogli snage i uspjeli da objavimo ono što Mile nije uspio za svoga života. Knjiga je jako interesantna i nadam se da će naći svoje mjesto kod čitalaca“, kazao je Sinkić i zahvalio porodici Zeljić koja je pružila svu potrebnu pomoć oko priprema i izdavanja ove knjige.
Za saradnju sa književnikom Rajkom Lukačem oko izdavanja njegovog najnovijeg djela, Sinkić je istakao da je to rezultat višegodišnjeg prijateljstva, lične i poslovne saradnje.
Posjetiocima večerašnje promocije “Prosvjeta” je podijelila po 160 knjiga „Dubičko područje u 19. vijeku“ i „Najgori dan za umiranje“.
Sinkić je večaras zahvalio svima koji su učestvovali u manifestacijama kojima je „Prosvjeta“ u Kozarskoj Dubici obilježila veliki jubilej i na taj način doprinijeli da se 120 godina „Prosvjete“ u Kozarskoj Dubici obilježi na najbolji mogući način.