Promovisan Zbornik radova “Kad prošlost progovori: Kozara 80 godina kasnije, od 1942. do 2022.godine”

Nakon Gradiške, i publici u našoj opštini  predstavljen je Zbornika radova “Kad prošlost progovori: Kozara 80 godina kasnije, od 1942. do 2022.godine”. Zbornik sadrži stručne radove istoričara i publicista, te brojne fotografije i dokumente o stradanju naroda Kozare u Drugom svjetskom ratu.

Priređivač  ovog izdanja je Dubičanin  Zoran Kos.

„Odziv prisutnih ovdje večeras je poprilično dobar za naše uslove. Ovim izdanjem otvaramo neka nova pitanja, posmatramo naše stradanje iz svih tih uglova iz kojih ga je trebalo i ranije posmatrati, i po prvi put stvari nazivamo pravim imenom. Prvi put Stojanku majku nazivamo srpska majka, te prvi put kažemo da je stradanje naroda Kozare dio srpskog generalnog stradanja“, kazao je Kos.

On je naveo da će ovo djelo biti promovisano u Laktašima i Banjaluci, te da je već sada izvjesno da će ovaj zbornik dobiti drugo izdanje i nastavak, odnosno će se izdati još jedan zbornik koji će se zvati „Osamdestjednu godinu kasnije“.

U ovom djelu nalaze se i tekstovi Borisa Radakovića, istoričar Memorijalnog muzeja na Mrakovici , te doktora Radoje Racanovića iz Gradiške.

„Najzanimljiviji rad koji sam radio za ovaj zbornik tiče se partizanskog vojnog suda koji je sudio zaostacima ustaša i njihovih pomagača nakon oslobođenja, i osuđeno je više od 200 ustaških zločinaca i njihovih saradnika te su oni  likvidirani po kratkom postupku. Međutim, danas se to od strane nekih naučnika iz Federacije i Hrvatske gleda kao zločin nad nedužnim muslimanskim i hrvatskim stanovništvom“, ističe istoričar Radaković.

„Po profesiji sam ljekar i u zadnjih nekoliko godina sam iz ličnih razloga počeo se intezivnije interesovati za istoriju Kozare i bitku na Kozari. Odrastao sam slušajući od preživjelih učesnika  o proboju, Patriji…To je bitka u kojoj su stradali borci sa svih linija, među kojima i borci sa područja Gradiške, Turjačka četa Trećeg bataljona, koja je u bitku otišla sa 170 pripadnika od kojih je 140 stradalo“, navodi Racanović.

Ovaj zbornik rađen je povodom obilježavanja 80 godina od združene ustaško-njemačke ofanzive na Kozari, a sve u cilju da se dođe do istine o velikoj tragediji koja se zove Kozara.

Organizatori ovog  stručnog istraživačkog skupa u Svetosavskom domu su “Centar za informisanje i kulturu” Kozarska Dubica i Književna zajednica “Vaso Pelagić” iz Banjaluke.