Promovisana književna djela istoričara Memorijalnog muzeja na Mrakovici
U velikoj sali SO Dubičanima su sinoć predstavljena dva književna djela istoričara iz Memorijalnog muzeja na Mrakovici.
To su knjige „Ustaški pokolj nad Srbima u selima Veliko i Malo Palančište i Gornji Jelovac kod Prijedora 1942.godine“, autora Marine Ljubičić Bogunović i „Ustaška uporišta pod Kozarom tokom Drugog svjetskog rata“ Borisa Radakovića.
„Moja knjiga se bavi prilično zaboravljenom temom ustaškog uporišta pod Kozarom. Svi znamo iz literature nastale u socijalizmu od istoričara koji su morali da slijede partijsku ideju, da se o Kozari pisalo kao o mjestu otpora u nacističkoj Njemačkoj, a zaboravlja se činjenica da je nacistička ideja naišla na dobar odziv među muslimanskim i hrvatskim stanovništvom pod Kozarom, tako da je skoro svako muslimansko selo imalo određenu ustašku formaciju“, izjavio je Radaković.
Objasnio je da su veličine tih formacija zavisile od veličine sela, ustaške ideje, reljefa, blizine tih sela gradskim centrima i formacijama NDH koji su im mogli da pomažu.
„Ono što je najstrašnije, jeste krvoločnost tih komšija koji su bukvalno, pogotovo početkom pokolja 1941.godine, često išli u susjedna srpska sela bez uniformi sa hladnim oružjem, ali sa istaknutim slovom U na kapi ili na drugom dijelu odjeće“, dodaje Radaković.
Na promociji je govorio i doktor Veljko Đurić Mišina, jedan od recenzenata oba djela.
„Podržao sam rukopise ovo dvoje mladih saradnika Memorijalnog centra na Kozari, znam ih od ranije po objavljivanim tekstovima i podržao sam ih jer se radi o mladim snagama i zanimljivim temama, te dobrim rezultatima. Posebno su značajni spiskovi stradalnika u Marininoj knjizi u selima Veliko i Malo Palančište, jer ako žrtve ne personalizujemo, nema nam spasa jer nasješćemo na igru brojeva koju nikada nećemo završiti“, rekao je profesor Đurić Mišin.
On je objasnio da je autorka završila 99 odsto popisa žrtava iz dva sela, te da može da se desi greška jednog više, ali to ne znači ništa, jer ukoliko ispliva neki novi dokument, popis uvijek može da se dopuni.
„Posebno je zanimljiv sadržaj knjiga oba autora, oni otvaraju istorijski kontekst ovih prostora, odnosno Bosanske Krajine, koja je bila teritorija Kraljevnine Jugoslavije u kojoj je bilo pet vojski: ustaška, domobranska, njemačka, partizanska i četnička“, kaže recenzent knjiga.
Organizator ove promocije bilo je Udruženja građana „Samopoštovanje“ .
Knjige su objavljene u izdanju Arhiva Republike Srpske, Udruženja arhivskih radnika Republike Srpske, Muzeja žrtava genocida i Javne ustanove Nacionalni park „ Kozara“, a objavljivanje su podržali Republički sekretarijat za vjere i grad Prijedor.