Raste broj penzionera koji su istovremeno i osiguranici

Broj korisnika prava na penziju koji istovremeno imaju i status osiguranika ima tendenciju rasta u kontinuitetu i zaključno sa februarom prijavljeno ih je 6.830, saopšteno je iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske.
Od toga je 6.384 korisnika starosnih penzija i 446 korisnika invalidskih penzija.

Zakonom je propisano da korisnik samostalne penzije, starosne i invalidske, nakon što ostvari pravo na penziju može steći i status osiguranika, bez smetnje u pogledu obustave isplate penzije.

Korisniku porodične penzije sticanjem statusa osiguranika isplata penzije obustavlja se za period trajanja osiguranja, a preostalim korisnicima određuje se novi iznos penzije.

U saopštenju se navodi da polako postaje stvarnost i na ovim prostorima da je za privrednu djelatnost sve teže da se obezbjedi potreban broj radnika ili stručnjaka određenih profila, koji su i odranije deficitarni, a danas još izraženije, usljed ekonomske migracije radne snage u inostranstvo u potrazi za više plaćenim i boljim poslovima.

“Tako u praksi sve više korisnika prava na penziju ponovo stiče status osiguranika odnosno zaposlenog, koji i dalje rade”, ističu iz Fonda.

Prema evidencijama Fonda PIO Republike Srpske i Jedinstvenog sistema registracije, kontrole i naplate doprinosa, broj korisnika prava na ličnu penziju koji istovremeno imaju i status osiguranika je u 2021. godini bio 5.607, od čega starosnih penzija 5.228, a invalidskih 379.

U 2022. godini prijavljeno je 6.534 osiguranika koji imaju istovremeno i status korisnika prava, od čega starosnih penzija 6.109, a invalidskih 425.

Uvidom u evidencije uočava se da se korisnici prava koji ponovo steknu status osiguranika nalaze u većim gradskim centrima ili regijama gdje je i privredna aktivnost veća i raznovrsnija.

Najveći broj korisnika prava sa statusom osiguranika je u Banjaluci, Bijeljini, Doboju, Prijedoru, Istočnom Sarajevu, Trebinju, Zvorniku i Gradišci.

Djelatnosti u kojima korisnici prava na penziju sa statusom osiguranika najčešće rade su građevinarstvo, saobraćaj, prehrambena industrije, telekomunikacije i rudarstvo, gdje se najčešće traže stručnjaci sa odgovarajućom licencom.

Iz Fonda navode da slijede oblast zdravstva, visokog obrazovanja, komercijalna poljoprivredna gazdinstva, ljekari, advokati, zajednice etažnih vlasnika i druge djelatnosti u manjem broju.

Ne postoji starosna granica do koje neko može biti angažovan u pogledu da kao korisnik prava na penziju istovremeno ima i status osiguranika, po nekom od vidova osiguranja.

Prijava na puno radno vrijeme od osam časova je kod jedne trećine ili oko 2.000 lica koje imaju status krorisnik/osiguranik, oko 250 je prijavljeno na pola radnog vremena, odnosno četiri časa, oko 100 lica je prijavljeno na dva časa.

Oko 4.000 lica prijavljeno je po osnovu naknade za privremene ili povremene poslove, naknade po ugovoru o djelu, autorskog ili drugog ugovora, članstva u organima upravljanja i drugog što nije obavezni vid osiguranja u smislu radnog odnosa.

Za lica gdje je prijava po osnovu radnog odnosa za puno ili nepuno radno vrijeme plaćaju se sve obaveze budžetu u pogledu poreza i doprinosa, za ugovor o djelu plaća se porez i doprinos za PIO.

Za ugovor o privremenim i povremenim poslovima plaća se porez, doprinos za PIO i doprinos za zdravstveno osiguranje, kako je zakonom i propisano, a sve u zavisnosti od osnova osiguranja kojih ima više od 20.

/Srna/