Raste broj stradalih u nesrećama; Za nesavjesne vozače pooštriti sankcije

Alkohol, brzina, nepropisno rastojanje. Ovo su glavni uzročnici saobraćajnih nesreća u Republici Srpskoj, pokazuju statistike Ministarstva unutrašnjih poslova.

Samo u prva četiri mjeseca ove godine na putevima Srpske poginulo je 37 osoba, 11 više nego u istom periodu prošle godine. Kako poboljšati bezbjednost saobraćaja, razgovarano je na okruglom stolu, koji je organizovao MUP.

Petkom uveče – tada se u Srpskoj dešava najviše saobraćajnih nesreća. Kumuju im prekomjerna brzina, alkohol i vozači sa iskustvom početnika.

– Mislim da je subjektivni faktor ključan. Radi se o mladima od 21-30 godina, onima koji imaju samo dvije do tri godine staža i alkohol je ključan element. Ponoviću, ove godine od svih isključenih vozača, 82.5 su bili pod dejstvom alkohola – istakao je Siniša Karan ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Samo u prva četiri mjeseca ove godine život u saobraćaju izgubilo je 37 osoba, čak 11 više nego u istom periodu prošle godine. Prošle godine iz saobraćaja je isključeno oko 20.000 vozača, a gotovo 18.000 bilo je pod dejstvom alkohola. Kako utiče na vozače pokazuje eksperiment sa tzv. pijanim naočalama.

Uređaj pokazuje koliko alkohol mijenja percepciju i umanjuje sposobnost vozača. Svi su saglasni – ni preventivne ni represivne mjere ne daju brilijantne rezultate, ali sopstvena odgovornost ipak je na prvom mjestu.

– Mora država da se uključi jer MUP i saobraćajna policija ne može sama da popravi bezbjednost saobraćaja. Potreban je jedan širi obuhvat, koncept, gdje treba da imamo sinergiju svih u sistemu bezbjednosti saobraćaja – poručuje Slaviša Lakićević načelnik Uprave saobraćajne policije, MUP Srbije.

Pa će, kaže premijer, tako i biti. Povećaće se broj stacionarnih radara, jer se ispostavilo da nesreća gotovo i nema na mjestima gdje su postavljeni. Već od danas, kaže, pojačaće se i inspekcijski nadzor nad auto školama, a u planu su i druge mjere.

– Ne mogu vam otkriti sve detalje, ali budite sigurni da ćemo napraviti takvo zakonsko rješenje da mnogi koji se budu neodgovorno ponašali mogu zaboraviti na upravljanje motornim vozilima, pa će onda koristiti taksi ili gradski prevoz – poručio je Radovan Višković predsjednik Vlade Republike Srpske.

Trebalo bi, sglasan je i Milenko Јaćimović stručnjak iz oblasti saobraćaja pročešljati i auto škole.

– Značajan filter dobrih i loših vozača u zemljama zapadne Evrope su članovi ispitine komisje i komisije, dok je to u BiH prepušteno jednom haosu. Da lice koje uopšte nije saobraćajne struke, da lice sa 70 i više godina može biti u komisiji za polaganje vozačkog ispita – dodao je Јaćimović.

Sa prosječno 115 poginulih u saobraćaju godišnje, statistika se već deset godina, navode stručnjaci, ne mijenja na bolje. Јedino je prošle godine ovaj broj pao na 94, ali je prvi kvartal ove godine saobraćaj vratio na prve strane crne hronike.

RTRS