Sinkić: “Od velikog značaja postavljanje časnog krsta na mjesto stradanja Srba iz Potkozarja u Norveškoj”
Predsjednik Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva “Prosvjeta” iz Kozarske Dubice Zoran Sinkić izjavio je da je časni krst, koji je juče osveštan u Kozarskoj Dubici i krenuo put hodočašća prema Norveškoj, izrađen na inicijativu potomaka stradalih u norveškim logorima i direktora filma “33 anđela” Branka Dimovića Dimeskog.
“Dio ekipe dokumentarnog filma “33 anđela” Branka Dimovića Dimeskog izradio je i osveštao časni krst posvećen stradaloj srpskoj djeci u Norveškoj u vrijeme Drugog svjetskog rata, koji će biti postavljen u toj zemlji na mjestu stradanja Srba iz Potkozarja”, izjavio je Sinkić.
On je rekao da je časni krst krenuo u susret Vidovdanu u svoje hodočašće sa dijelom ekipe ovog filma iz Donje Gradine put Norveške.
Filmska ekipa u kojoj su i Norvežani, potomci ljudi koji su pomagali stradalnom srpskom narodu, posljednih dana boravila je u Kozarskoj Dubici i Gradišci, gdje su snimljeni neki kadrovi za film “33 anđela”.
“Časni krst osveštan je u crkvi u Drakseniću kod Kozarske Dubice gdje je 1942. godine u pokolju poznatom kao `krvava liturgija` na stravičan način pobijeno više stotina Srba”, rekao je Sinkić.
Časni krst iz Republike Srpske u Norvešku nose doktor filozofije i teologije Johanes Solberg i norveški istoričar i pisac Knut Flovik Toresen.
“Solberg je narator u dokumentarnom filmu “33 anđela” koji je prešao u pravoslavlje, dok je Toresen kapetan u Vojsci Norveške i upravo je on sa svojim vojnicima 17. marta 2004. godine spasio manastir Gračanica u pogromu kada je više od 10.000 Albanaca željelo da uništi svaki trag našeg postojanja na Kosovu i Metohiji”, naveo je Sinkić.
Prema njegovim riječima, tada je bilo više od 20 ranjenih norveških vojnika, a Knut je odbranio svoj manastir jer je već 2002. godine krsteći se u crkvi u Skugriću kod Modriče primio pravoslavlje.
Toresen je prošle godine primio odlikovanje predsjednika Srbije – zlatnu medalju za hrabrost “Miloš Obilić”.
Ekipa dokumentarnog filma “33 anđela” boravila je u Republici Srpskoj na poziv potomaka stradalih Srba.
Sinkić kaže da potomci i dio filmske ekipe putuju iz Republike Srpske u Poljsku i Norvešku gdje će biti nastavljeno snimanje filma.
Filmsku ekipu čine direktor projekta i producent Branko Dimović Dimeski, reditelj Goran Vukčević, direktor fotografije Dejan Tršić, narator filozof i teolog Johanes Solberg, stručni konsultanti Jelena Stojković, te istoričari Knut Flovik Toresen, Đorđe Bojanić i Aleksandar Dinčić.