“Spomen-područje Donja Gradina” predstavilo svoja izdanja

Javna ustanova “Spomen-područje Donja Gradina” promovisala je na Sajmu knjiga u Beogradu svoja izdanja “Zašto Jasenovac” Marka Ručnova i osmi broj časopisa “Topola”, jedinstvenog u regionu, koji sadrži tekstove o zločinima genocida u NDH.
Govoreći o knjizi “Zašto Jasenovac”, direktor ovog spomen-područja Tanja Tuleković rekla je da je knjiga /iz 2001. godine/ sada ponovo štampana uz dozvolu Ručnova u 300 primjeraka, da su obezbijeđena sredstva za još 300, a vode se pregovori da se štampa i u Srbiji.

“Cilj je da ova knjiga dospije u biblioteke i muzeje. Po jedan primjerak je i u Jad Vašemu, u Vašintonu, i u Centru Simon `Vizental` u Beču”, rekla je Tulekovićeva, koja je na promociji na štandu Republike Srpske pozdravila prisutne u ime autora Ručnova i pročitala njegovu pjesmu “Jasenovačko sunce” o stradanju djece u ovom ustaškom logoru.

Kustos-istoričar Mirko Dimić rekao je da je ova knjiga nezaobilazna literatura za svakog ko se bavi ovom temom, te napomenuo da je ovo izdanje ćirilično, a da je centar ove knjige više od 3.000 ustaških biografija, na osnovu kojih je jasno šta se sve dešavalo u Jasenovcu i u NDH 1941-1945. godine.

Viši kustos-istoričar Dejan Motl rekao je da je Ručnov bio profesor matematike, pjesnik, ali i istoričar, koji je radio na otkopavanju grobnica u Jasenovcu, koje su se pojavile usljed niskog vodostaja rijeke Save.

On je rekao da je Ručnov u ovoj knjizi objavio biografije više od 3.000 ustaških zločinaca, te da je ova knjiga svojevrsni priručnik koji treba da stoji na stolu svakog istoričara koji se bavi ovom materijom.

Kada je riječ o časopisu “Topola”, Tulekovićeva je rekla daje ovaj časopis jedinstven u regionu, jer obrađuje ustaške zločine genocida u NDH sa akcentom na logor Jasenovac i Donju Gradinu, te da sadrži priloge autora iz Republike Srpske, Srbije, Mađarske, Austrija, kao i Jad Vašema.

Prema njenim riječima, specifičnost časopisa je to što objavljuje porodične priče i fotografije onih čiji su preci stradali ili preživjeli ustaški logor Jasenovac, kao i da se svaki primjerak ovog časopisa dostavlja u Jad Vašem, u Vašingtonu.

Dimić je rekao da se časopis bavi mikroistorijom stradanja srpskog, jevrejskog i romskog naroda u NDH, u Jasenovcu, te da je najbolji odgovor na moderne priče o revizionizmu i negiranju zločina genocida u NDH i Jasenovcu.

Motl je rekao da se u ovom časopisu, koji izlazi od 2015. godine, objavljuju radovi koji prolaze strogu naučnu kontrolu, poštujući istorijsku metodologiju, te da je objavljeno 108 radova.

On je naveo da ovaj 8. broj sadrži tekstove o zločinima genocida u NDH, o pravnom poretku NDH, odnosu italijanske vojske prema slovenskim narodima i Jevrejima u to vrijeme.

/Srna/