Spomen područje Donja Gradina u ovoj godini posjetilo 12.080 ljudi

 Spomen-područje Donja Gradina u prvih šest mjeseci ove godine posjetilo je 12.080 ljudi, a najveći broj posjeta zabilježen je u aprilu kada ta ustanova organizuje niz aktivnosti povodom obilježavanja proboja posljednje grupe jasenovačkih logoraša.

Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković rekla je da je pomenu i parastosu u Donjoj Gradini 23. aprila prisustvovalo oko 6.000 posjetilaca.
“Na preporuku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske znatno je povećan broj školskih posjeta, te su Spomen-područje Donja Gradina, osim učenika iz banjalučke regije, posjetili i đaci iz Trebinja, Foče i Kalinovika”, navela je Tulekovićeva.

Ona je rekla da je svim učenicima održan istorijski čas, a svim školama poklonjeni naslovi izdavačke djelatnosti Spomen-područje Donja Gradina, da bi u školskim bibliotekama imali adekvatnu literaturu za izučavanje istoriografije Nezavisne Države Hrvatske i koncentracionog logora Jasenovac.

 “Moram pohvaliti učenike petog dva razreda Osnovne škole `Vuk S. Karadžić` iz Kozarske Dubice koji su nam poklonili svoje radove o temi `Moja porodica u Drugom svjetskom ratu`. Učenici su prikupili vrijedne podatke od svojih roditelja, baka i djedova, pažljivo ih zapisali i dostavili nama. Nakon uvida, naši kustosi su već izašli na teren, snimili neke od djedova i dopunili podatke neophodne za našu zbriku”, rekla je Tulekovićeva Srni.

 Ona je naglasila da je to jedan od načina na koji se zajednički može doprinijeti čuvanju sjećanja na pretke i njihovo stradanje. “Posjetile su nas delegacije iz Rusije, i to delegacija iz Nižnjeg Novgoroda-episkop Gorodecki Avgustin sa pratnjom, izaslanik Stejt departmenta za pitanja Holokausta Tomas Jezgerdi sa saradnicima, izaslanik britanskog Doma lordova za pitanja Holokausta Erik Pikls sa saradnicima, Savez Roma `Kali Sara` iz Zagreba, grupa profesora istorije iz Švajcarske, djeca sa Kosova i Metohije sa svojim domaćinima”, navela je Tulekovićeva.

U nizu redovnih programskih aktivnosti u Spomen-području Donja Gradina otvorena je izložba pod nazivom “Donja Gradina – od sela do memorijala”, održana radionica za srednjoškolce i otvorena izložba dječijih likovnih radova o temi “Jasenovac”.

 U Spomen-području Donja Gradina održan je pripremni seminar za profesore istorije i srpskog jezika za ljetnu školu o izučavanju Holokausta u Jad Vašemu, te promovisana knjiga “Draksenić 1941-1945” u Beču i Lincu, a u pripremi je i treći broj časopisa “Topola”.