Srpskoj neophodan zakon o medijima

Neophodno je urediti medijski prostor u Republici Srpskoj i, prije svega, stati u kraj objavljivanju netačnih i neprovjerenih informacija.Treba definisati i ko se može baviti ovim poslom, jer smo došli u situaciju da se svako naziva novinarom, pa su tako profesionalni novinari, čiji posao nije nimalo jednostavan, potcijenjeni, smatra Danijel Simić, predsjednik Udruženja novinara Republike Srpske. Zato je Srpskoj, dodaje on, hitno potreban novi Zakon o medijima.”Dakle, ko može biti novinar. Mi smo tu granicu spustili do demokratskog nivoa. Tako da smo posebnu pažnju obratili i na portaloide i druge pojave, kao što su društvene mreže. Međutim, pravi sud i mi sami koji učestvujemo u radu toga moramo dati kada pravnički dio koji radi Vlada Republike Srpske bude potpuno završen i kada Zakon izađe na konačno prečitavanje”, kaže Simić.

Posebnu pažnju treba posvetiti internet portalima, s obzirom na to da Zakonom o medijima koji je trenutno na snazi ova oblast nije uređena, stav je pojedinih novinara.

“Vlada jedna velika neizvjesnost d ali će taj Zakon moći da reguliše medijsku oblast u Republici Srpskoj, imajući na umu neke prethodne zakone koji su se ticali medija. Oni nisu uveli reda u medijsku sferu, naročito kada je u pitanju regulacija interneta”, rekao je novinar Žarko Marković.

Nadležni uvjeravaju da će red biti uveden, te da to i jeste cilj donošenja Zakona.

“Ne zato da bi se neko razračunavao sa medijima, nego da medijski prostor u Republici Srpskoj konačno bude uređen i da vi koji radite ovaj težak posao, subotom, nedjeljom, praznikom, po kiši, po suncu, budete zaštićeni i da vaša prava budu zakonom definisana”, ističe premijer Srpske Radovan Višković.

Zakon bi pred poslanicima trebalo da se nađe već na jednoj od narednih sjednica. Nakon toga uslijediće javna rasprava, tako da bi mogao zaživjeti do kraja godine. Predsjednik parlamenta uvjerava da će se tako stati u kraj lažnim vijestima i govoru mržnje.

“Naravno da govor mržnje i iznošenje laži, kojima se pravi hajka i ugrožava život ljudi trebaju da budu sankcionisani Zakonom. Kad bi bili sankcionisani, sigurno da bi bilo manje poziva na nasilje i sigurno da bi bilo manje mržnje u medijskom prostoru”, naglasio je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Stevandić kaže da nije isključeno i da će poslanici već na sutrašnjem kolegijumu izglasati da se ova tačka nađe na sljedećoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske. Treba napomenuti da je istraživanje „Medijske slobode BiH“ pokazalo da građani, ipak, najviše vjeruju medijima. Zato je važno da im se servira tačna i provjerena informacija, a to se može urediti samo zakonskom regulativom.

Do sljedećeg dana slobode medija,ostaće podatak da je dejtonska bih,prema svjetskom indeksu slobode medija,od 180 rangiranih,pala sa 81.na 86.mjesto.

ATV