Stevandić: Zatvoriti kancelariju visokog predstavnika
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da bi na evropskom putu najpamentnije bilo da kancelarija visokog predstavnika pređe u kancelariju EU, što bi bila vrsta kompromisa u smislu deeskalacije situacije u BiH i da sve strane u dogovoru rješavaju aktuelne probleme.
Stevandić je rekao da je Republika Srpska demokratsko društvo u kome se slobodno i nezavisno iznose mišljenja i stavovi, te vodi dijalog, dok zakone u demokratskoj proceduri donose parlamenti uz pomoć ostalih institucija.
“Sve to je suprotno onome što radi nelegalni visoki predstavnik /Kristijan Šmit/, koji usporava procese i nameće zakone proizvodeći stalne krize u BiH, te inkriminiše ljude zbog nepoštovanje svojih nezakonitih odluka”, rekao je Stevandić novinarima poslije sastanka rukovodstva parlamenta i predsjednika poslaničkih klubova sa šefom Delegacije EU u BiH Johanom Satlerom.
Stevandić je istakao da je to sramota za koju i EU traži rješenje.
“Sve to što radi nelegalni visoki predstavnik jeste antievropsko, antidemokratsko i anticivilizacijsko”, rekao je Stevandić.
On je naveo da se i Satler zalaže za smanjivanje ili nekorištenje takozvanih bonskih ovlaštenja.
“To je dobar gest, ali jedini pravi je da se zatvori Kancelarija visokog predstavnika koja više zavađa i smeta pristupanju EU, nego što pomaže u vezi s tim, te u smislu obavezujućeg mehanizma koordinacije”, rekao je Stevandić i dodao da je dogovor unutar BiH važan kada je riječ, između ostalog, o imovini i Izbornom zakonu.
Što se tiče odnosa prema EU, Stevandić je rekao da u Srpskoj ne postoje razlike u stavovima vlasti i opozicije kada je riječ o evropskom putu.
“Standarne političke razlike vlasti i opozicije postoje, ali evropski put nije niko osporio”, naveo je Stevandić.
On je izrazio žaljenje što su predstavnici opozicije iskoristili sastanak sa Satlerom da targetiraju vlast, tražeći određenu pomoć EU, te dodao da se vlast i opozicija mogu dogovoriti i o boljem sprovođenju izbornog procesa.
Kada je riječ o eventualnom donošenju zakona o imunitetu koji bi zaštitio sve institucije koje u praksi sprovode odluke usvojene u Narodnoj skupštini Srpske, Stevandić je rekao da lično smatra da je to potrebno zbog prikrivenog državnog udara koji izvodi nelegalni visoki predstavnik, a odnosi se na mogućnost da akti koje donosi parlament Srpske ne budu objavljivani.
“Ako će ljudi koji to rade biti inkriminisani, a mi koji ih donosimo koristiti imunitet, to je onda obesmišljavanje institucija i kraj parlamentarizma, što neće biti dopušteno”, istakao je Stevandić.
On je dodao da je Srpska imala zakon o imunitetu, koji je ukinuo nekadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun, ali da nigdje ne piše da ovaj zakonski akt ne može biti ponovo donesen.
“Taj akt bi napravio neku ravnopravnost između nas koji imamo imunitet što glasamo za neke odluke, ali i za one koji budu to sprovodili. Inače, može se ukinuti i `Službeni glasnik` i predsjednik Republike, a mi u Narodnoj skupštini da postanemo debatni klub. To je možda neki prikriveni plan koji je mnogo gori od inkriminisanja i suđenja predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku”, upozorio je Stevandić.
On je rekao da posljednja oslobađajuća presuda Ramizu Drekoviću, nekadašnjem komandantu Četvrtog korpusa takozvane Armije BiH, te sistemska podrška generalu te vojske Sakibu Mahmuljinu da napusti BiH govori o dvostrukim standardima i vrsti političkog podzemlja koje kontroliše pravosudne procese i omogućava ljudima koji su počinili zločine nad Srbima da budu slobodni.
“S druge strane, stalno se targetira Srpska, što nije u redu”, rekao je Stevandić.
On je ukazao da su posljednje izjave ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza, da na području Srpske postoje vojni kampovi za obuku i paravojne formacije koje vode Rusi, dio zajedničke strategije za izazivanje incidenata.
“Helez time pokušava da pošalje lažnu poruku da je ovo nesigurno područje. Ovdje su bili jedino kampovi mudžahedina. To BiH udaljava od evrointegracija”, rekao je Stevandić.
Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Srpske Vukota Govedarica rekao je da je prenio Satleru da je potrebna izmjena Izbornog zakona BiH da bi se, kako je naveo, omogućilo da izbore odlučuju birači, a ne brojači.
Šef Kluba poslanika SP-a u Narodnoj skupštini Srđan Todorović istakao je da je razgovor sa Satlerom bio otvoren i konstruktivan u smislu otvaranja pregovora o članstvu BiH u EU, ali i obaveza i očekivanja Unije u vezi sa ispunjavanjem prioriteta na evropskom putu.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak rekao je da PDP želi Srpsku u krugu evropske porodice, uz vladavinu prava i jake institucije, te da su potrebne izmjene izbornih pravila.
Poslanik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović rekao je da je na sastanku prenio Satleru da na izborima u BiH treba obezbijediti “ravnopravnu borbu svih aktera”.
/SRNA/