“Sudski proces protiv predsjednika Srpske odvija se pod političkim pritiskom”

Sudski proces predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, čiji je cilj njegovo isključenje iz političkog života, odvija se pod velikim političkim pritiskom i u složenoj međunarodnoj situaciji, rečeno je na tribini “Šta činiti ako bude osuđen predsjednik Republike Srpske?” koja je održana u Beogradu.

Politički proces i pritisci na predsjednika Srpske u ovom trenutku ne odgovaraju ni SAD koje su zaokupljene ratovima u Ukrajini, na Bliskom Istoku jer ne žele otvaranje novog žarišta u Evropi, smatra Predrag Ćeranić dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci.

– Na Balkanu Americi je u interesu mir. Oni ne žele bilo kakvo remećenje trenutne situacije zbog operacija koje vode i koje planiraju voditi na Bliskom istoku – istaka je Ćeranić.

Јedan od svjedoka sudskog procesa protiv predsjednika Dodika je i senator Srpske Nenad Kecmanović.

– Meni se čini da će to da potraje, odnosno da će inspiratori i organizatori čekati neki momenat u budućnosti, ali će proces držati otvorenim kako ne bi, ako mogu ili ocijene da mogu, nešto konkretnije uradili – dodao je Kecmanović.

Vinko Pandurević penzionisani general Vojske Republike Srpske ističe da će sudski proces koji se vodi pokazati koji su dometi tzv. visokog predstavnika i njegovih odluka.

– Mislim da on u jednom maniru zemaljske vlade iz doba Austro-ugarske na kalajevski način pokušava manipulisati sa narodnom voljom i narodnim interesima – smatra Pandurević.

Na Svesrpskom saboru usvojena Deklaracija ima jasne poruke da neće biti prihvaćeno bilo kakvo nametanje odluke Ustavnog suda BiH i takozvanog viskokog predstavnika.

– Republika Srpska, Srbija i svi mi na Balkanu i šire koji razumijemo da Dejtonski sporazum mora da ostane čitav i neokrnjen, da bude frontalan i u tom smislu mora da bude iskazan na političkom, pravnom i na proceduralnom planu – smatra Vladislav Јovanović bivši šef diplomatije SRЈ.

Ako odluka suda bude zabrana političkog djelovanja Dodiku, to bi značilo trajnu destabilizaciu Srpske, ocjenjuje analitičar Aleksandar Pavić.

– Njima mnogo smeta nezavisna politika koju vodi predsjednik Republike Srpske. Posljednje , što oni smatraju kao prst u oko što je prihvatio da učestvuje na samitu BRIKS-a u Kazanju – naglasio je pavić.

Zaključeno je da bi se sve odluke pravosudnih organa Bosne i Hercegovine morale zasnivati na Dejtonskom sporazumu i da se Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

RTRS