Šulić: “Digitalizacija neophodna i u turizmu”
Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić rekao je na Jahorini da je neophodna digitalizacija u turizmu, kao i u ostalim granama privrede.
Šulić je podsjetio da je Narodna skupština Republike Srpske prošle godine usvojila izmjene i dopune zakona o ugostiteljstvu čiji je cilj da se u pravni okvir uvrsti prijava gostiju u centralni informacioni sistem, što će sigurno smanjiti sivu zonu, povećati vidljivost broja turista.
“Taj centralni informacioni sistem će dati i one referentne podatke koji su nam potrebni da znamo broj, strukturu, starost, interesovanje turista koji dolaze u Republiku Srpsku”, istakao je Šulić koji je koji je učestvovao na panelu “Razvoj turističke destinacije i menadžment turizma” u okviru “Jahorina ekonomskog foruma”.
On je rekao da se na osnovu tih egzaktnih podataka može dodatno promovisati, ali i prilagođavati turistička ponudu ljudima koji su izabrali Republiku Srpsku kao mjesto gdje žele da provedu odmor, navodeći Jahorinu kao prepoznatljivu destinaciju u Srpskoj.
Šulić je istakao da je važno da hoteli u Republici Srpskoj prate korak sa regionalnim, ali i evropskim i svjetskim standardima u oblasti menadžmenta, te dodao da je važno da se napravi dobar osnov za edukaciju radne snage.
“Radna snaga je nešto što je problem, ne samo kod nas u Republici Srpskoj ili BiH, nego i u zemljama regiona, ali i zemljama čiji je turizam na višem nivou poput Hrvatske i Crne Gore”, naveo je Šulić.
On je naglasio da je važno naći način kako da se hoteli u Republici Srpskoj pozicioniraju na evropskom i svjetskom nivou što se tiče ponude i očekivanja samih gostiju.
“Što vrijeme više prolazi, što imamo napredniju tehnologiju, i gosti očekuju da ta usluga prati te tehnologije, tako da je dobro da imamo ovaj panel, da imamo i stručnjake iz te oblasti koji su prezentovati šta je to potrebno jednom modernom hotelu u 21. vijeku”, istakao je Šulić.
Direktor Agrarnog fonda Trebinja Veselin Dutina rekao je da su poljoprivreda i gastronomija idealan spoj sa turizmom, a kao primjer on je naveo “Hercegovačku kuću” koja nudi brendirane delikatese koji su postali “poput suvenira”.
Dutina je podsjetio da je “Hercegovačka kuća” brend koji je nastao kao lokalna priča, koja se proširila van grada Trebinja i iz sfere poljoprivrede je prešla u turizam.
On ističe da je ideja o “Hercegovačkoj kući” bila da turistima koji su dolazili u popodnevnim časovima na jednom ponude sve što Trebinje nudi kada je riječ o gastro-delikatesima, jer pijaca radi do 13.00 ili 14.00 časova.
Dutina je dodao da je ovaj projekat podignut na viši nivo kada su proizvodi brendirani i adekvatno upakovani, pa je “Hercegovačka kuća” prerasla granice Trebinja, pa je sve više turista koji iz Trebinja umjesto magneta kao suvenire nose sir, med, vino ili neki drugi delikates.
“Drago nam je da ovo postala priča i u drugim lokalnim zajednicama u Republici Srpskoj jer polako i Srpska postaje destinacija u kojoj će svaka regija imati svoju kuću koja će nuditi proizvode karakteristične za tu regiju”, zaključio je Dutina.
Sedmi “Jahorina ekonomski forum” koji je okupio više od 600 učesnika, počeo je juče na Jahorini. Na 16 planiranih panela oko 100 govornika govori o svim temama koje treba da determinišu zapadni Balkan i dugoročne planove razvoja.