Tapušković: Zahtjev tužioca da se osudi Dodik tipičan za političke procese

Doajen srpske advokature Branislav Tapušković rekao je da zahtjev da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik bude pred Sudom BiH osuđen na gotovo maksimalnu kaznu za “nepoštovanje odluka” Kristijana Šmita predstavlja tipičan stav tužioca u političkim procesima, te ocijenio da je sve što se tu odvija politički igrokaz koji treba da dovede do haosa.

Tapušković je za Srnu ocijenio da suđenje predsjedniku Srpske i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika Republike Srpske” Milošu Lukiću nije smjelo ni da počne, jer se ne može nikome suditi retroaktivno.

– To je čista politička igra. Tu nema šta ni da se doda, ni da se oduzme. To je cijela filozofija, ne može se nikome suditi po zakonu koji je donio onaj koji ga nije mogao ni donijeti i da se sudi retroaktivno – rekao je Tapušković, nekadašnji predsjednik beogradske i srpske advokatske komore.

On je istakao da samim tim optužnica protiv Dodika i Lukića nije ni smjela da stupi na pravnu snagu, jer može da ima katastrofalne posljedice po cijelu situaciju u BiH.

Prema njegovim riječima, oni su krenuli u politički proces i drže tu tenziju do samog kraja.

– To je presuda za koju se znalo unapred, čudno bi bilo da ne bude drugačije. Ova igra treba da dovede do političkog haosa i ugroženosti cijelog naroda – naglasio je Tapušković, koji je u martu prošle godine sa advokatom Goranom Petronijevićem došao u Sarajevo da prati kako se vodi postupak pred Sudom BiH protiv Dodika i Lukića.

Pred Sudom BiH u Sarajevu juče su iznesene završne riječi u predmetu koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića za “nepoštovanje odluka” Kristijana Šmita.

Izricanje prvostepene presude zakazano je za srijedu, 26. februar.

Tužilaštvo BiH zatražilo je da predsjednik Republike Srpske bude kažnjen kaznom zatvora koja je bliža maksimalnoj nego minimalno predviđenoj za “nepoštovanje odluka” Kristijana Šmita, te 10 godina zabrane obavljanja političkog rada.

Tužilaštvo je isto zatražilo i za vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Republike Srpske”.

Vlada Republike Srpske konstatovala je sinoć da će preduzeti sve neophodne mjere i radnje u okviru svoje nadležnosti s ciljem zaštite institucija, imovine i interesa građana Republike Srpske.

RTRS