U Banjaluci izložba “Јasenovac – 80 godina od proboja logoraša”

Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić otvorila je u Banjaluci izložbu “Јasenovac – 80 godina od proboja logoraša”, povodom obilježavanja 9. januara – Dana Republike Srpske.

Stojičićeva, koja je izložbu otvorila u Galeriji Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske, izjavila je da je veoma važno da srpski narod njeguje kulturu sjećanja, jer se na taj čuva i jača Republika Srpska.

– Veoma je važno da ne zaboravimo prošlost, da gledamo u budućnost otvorenih očiju i gradimo i razvijamo našu Republiku Srpsku kako bi bila dostojna življenja u njoj, da naš narod ne odlazi, već da čuva svoju Republiku – naglasila je Stojičićeva.

Akademik Milivoje Unković rekao je da je izložba tematski posvećena onima koji su 22. aprila 1945. godine uspjeli da se spasu iz ozloglašenog prostora gdje su ljudi gubili živote.

– Na izložbi su prikazani originalni dokumenti i fotografije nastale u tom periodu, određenih oružja i oruđa. Tu je i sinteza sa umjetničkom vizijom, odnosno sinteza objektivne i stvaralačke, umjetničke istine – naveo je Unković.

Istoričar Željko Vujadinović je rekao da je logor Јasenovac proistekao iz jednog dugotrajnog istorijskog hoda i, prije svega, decenijama forsirane politike vjerske netolerancije potpomognute politikom rasne nejednakosti.

– Tako udruženi stvorili su pretpostavku za teški zločin prema ljudima druge vjere i prema onima koji su tadašnje vlasti NDH smatrali rasno inferiornim. To je, onda, bila pretpostavka strašnog zločina počinjenog u NDH, a vidljivog u koncentracionom logoru Јasenovac – naveo je Vujadinović.

Autori izložbe su Dragan Davidović, Željko Vujadinović i Milivoje Unković, a saradnici Јanko Velimirović, Tanja Tuleković i Dejan Motl.

Posjetioci će izložbu moći da pogledaju do 28. februara.

Republika Srpska proslavlja 33 godine postojanja, a ovogodišnji slogan obilježavanja Dana Republike je “Za vječnost rođena”.

Deveti januar slavi se kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Јugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.