U Donjoj Gradini obilježen 19. septembar

Juče je obilježena godišnjica napada hrvatske vojske na Kozarsku Dubicu 18.septembra 1995. godine, a danas su oživljena sjećanja na napad na Donju Gradinu 19. septembra i pokušaj prelaska vojske iz Hrvatske na našu teritoriju. Nakon što je hrvatska regularna vojska izvršila artiljerijsko granatiranje područja Donje Gradine, krenula je preko rijeke Save i Une sa dva čamca i amfibijom. Cilj je bio da se na ovom mjestu probije granica i uđe na teritoriju naše opštine i Republike Srpske. Nije se, međutim, računalo na junaštvo Vojske Srpske, na hrabrost i odlučnost Dubičana koji su pomno motrili rijeku, uočili na vrijeme neprijatelja, odbili napad i sačuvali granicu.

Tog sudbonosnog 19. septembra u ovoj borbi poginuo je mladi policajac Zoran Bulić, pripadnik Interventnog voda policije, kome je nakon rata na ovom mjestu podignut spomenik. I kao svake godine i ove je to mjesto bolnih prisjećanja, tuge i suza. Tuzne su danas majka Stanka i supruga Nada, kao i  kćerke Sanja i Gordana, sada već odrasle djevojke, kojima je otac nedostajao tokom njihovog odrastanja a i danas. „Uvijek su bolna sjećanja, teško je bilo djeci odrastati bez oca, uvijek kada bi se trebali veseliti sjetili bi se Zorana, nedostajao je u svakom pogledu. Nije lako živjeti s tim, ali tako se mora“, kazala je Nada Bulić.

Na ovom mjestu određena je sudbina Kozarske Dubice i RS. Odbrana ovog područja bila je ključna za opstanak. To je potvrdio Marinko Gvozden, učesnik septembarskih događaja – komandir čete 4. bataljona 11. dubičke brigade. „Nakon neuspjeha 18. septembra na području garda hrvatska vojska je, misleći da ovdje nema odbrane, napala ovo područje. Nama je išla u prilog činjenica da su Sava i Una velike prepreke i mada je neprijatelj je bio brojčano i tehnički jači, ni jedan njihov vojnik nije prešao naš borbeni poredak. Odlučnost naših boraca da se opstane i ni po koju cijenu ne napusti ova teritorija, bila je odlučujuća“, naglasio je Gvozden.

U prisustvu rodbine i prijatelja danas su položeni vijenci na spomen-obilježje poginulom Zoranu Buliću. Vijence su položile delegacije opštine Kozarska Dubica, opštinske Boračke organizacije, Policijske stanice i Opštinskog odbora SNSD-a.

„Cilj ovog napada u Donjoj Gradini bio je ulaz regularne vojske Republike Hrvatske na našu teritoriju, a na ovom mjestu gdje je bila naša vojska i interventni vod policije poginuo je Zoran Bulić, pripadnik ovog voda. Iza njega je ostala supruga i dvije kćerke, a opština u granicama svojih mogućnosti pomaže ovu porodicu. Septembarski dani 1995. godine nikada se ne smiju zaboraviti, niti ponoviti. Srpski i hrvatski narod su razgraničili svoje teritorije i mislim da ubuduće treba da žive jedni pored drugih u miru“, poručio je Radenko Reljić, načelnik opštine Kozarska Dubica.

U Donjoj Gradini mjestu koje je bilo ključno za odbranu Kozarske Dubice i Republike Srpske danas su ozivjela sjećanja na one koji su se srcem i dušom borili za slobodu, od kojih su neki položili i svoje živote na oltar otadžbine. To je ono što nikada ne smijemo zaboraviti. Na ove događaje treba uvijek podsjećati mlade generacije kako bi znali kolika je bila herojska borba u otadžbinskom ratu kako bi se odbranila i sačuvala Kozarska Dubica i RS.