U emisiji Portret – o “muškim” i “ženskim” zanimanjima

U Dječijem vrtiću “Pčelica” već više od tri godine radi Nikola Sekulić, prvi muški  vaspitač zaposlen u ovoj predškolskoj ustanovi. Pošto mi živimo u društvu u kome  je i dalje podjela na muško-ženske poslove ukorijenjena  među svim generacijama,  danas ipak imamo malo više onih koji ovim predrasudama uspješno prkose. Vaspitač je zanimanje u kojem su najviše  zastupljene žene , pa je tako i na fakultetu na kojem je Nikola studirao, u njegovoj generaciji bilo je svega 6 muškaraca, dok su ostali studenti bile pripadnice ženskog pola.

Prilikom odabira zanimanja Nikola je imao podršku porodice i okoline.“Posao vaspitača nije ni malo lagan, možda ga svako ne bi mogao  raditi, odgovoran je ali svaki dan  na ovom poslu nešto novo vam izvuče osmjeh na lice“, kaže Nikola.Pošto vaspitačice  djeca kraće zove „tete“,njega su zvali „tetak“, a sada ga oslovljavaju sa „čika Nikola“. „Ovaj posao ne treba odvajati na muški i ženski, jer u vrtiću zajedno borave dječaci i djevojčice, pa je čak i dobro imati u vrtiću muškog vaspitača zbog identifikacije“, naglasio je Nikola.

Samo riječi pohvale za Nikolu u njegom ženskom radnom kolektivu su dale i njegove radne kolege, među kojima je i vaspitačica Radmila Babić.“Nikola ima veselu i pozitivnu narav, te spontanost, i djeca ga obožavaju“, kazala je Babićeva.

Osim što se  bavi ovim poslom,  Nikola u slobodno vrijeme. svira rock and roll i ima svoj bend, bavi se karateom 20 godina, čita, voli stripove i fiziku, te  na svom poslu u vrtiću često u radu sa djecom primjenjuje sve ove vještine. Svoj godišnji odmor i ove godine iskoristiće za putovanja. Zahvaljujući svom avanturističkom duhu, stopiranjem je došao do mnogih destinacija, kao što su Beč, Prag,  Amsterdam.

Pošto su u toku upisi u srednje škole i na fakultete, ovom pričom o Nikoli Sekuliću u emisiji „Portret“ pokazali smo da se prilikom odabira zanimanja,  treba  voditi  željom i ljubavi prema određenom poslu,te sklonosti prema obavljanju određenih zanimanja, a predrasudu na muške i ženske poslove ostaviti po strani.