U Komlencu obilježena godišnjica stradanja narodnog heroja majora Milana Tepića

Polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća na spomen-obilježju u Komlencu, u Kozarskoj Dubici danas je obilježeno 28 godina od stradanja narodnog heroja, majora Milana Tepića.

U završnom dijelu programa obilježavanja “Septembarskih dana odbrane”, pomen majoru Tepiću   održan je na mjesnom groblju u Komlencu u prisustvu rodbine, prijatelja i zvaničnika.

Sestra pokojnog majora Tepića, Milka Nikolić, novinarima je rekla da je prošlo 28 godina od njegovog stradanja, a da joj je svake godine teže o tome govoriti.

„Naša porodica i naša kuća ostala je bez stuba porodice i to se potvrđuje iz dana u dan. Svaki dan je teži, a da je on s nama, sve bi bilo drugačije za sve nas, a najviše za njegovu djecu i to je ono što je najteže i najbolnije“, rekla je Nikolićeva.

Ona nije željela da komentariše o tome da li se u Republici Srpskoj i Srbiji dovoljno pažnje posvećuje sjećanju na herojstvo majora Tepića.

„To nije moje da kažem, jer mi svoje osjećamo unutra. Koliko ko od strane države i vlasti to misli da treba, to je na njima“, rekla je Nikolićeva i dodala da je ponosna na čin majora Tepića.

„Taj čin proizašao je iz naše porodice, našeg odgoja, od našeg oca i drugačije nikako nije moglo biti u onoj situaciji“, rekla je Nikolićeva i dodala da je major Tepić bio i ostao njen stariji brat i uzor.

Načelnik Odjeljenja za opštu upravu i društvene djelatnosti  opštine Kozarska Dubica Dušan Drljić rekao je da o značaju i herojstvu majora Milana Tepića govori istorija posljednjeg odbrambeno-otadžbinskog rata.

„Njegov čin je rijedak, jer je dao život za odbranu tada zajedničke domovine i u proteklom ratu niko nije pokazao takvo junaštvo“, rekao je Drljić i dodao da treba njegovati sjećanje na njegovo herojstvo.

Predsjedik Opštinske boračke organizacije Kozarska Dubica Dragoljub Ćibić izjavio je da je major Tepić uputio poruku srpskom rodu da treba spriječiti ono što se dešavalo od 1941. do 1945. godine Srbima na ovim prostorima i Srbima u Hrvatskoj.

Ćibić je komentarisao činjenicu da ni nakon 28 godina od stradanja, posmrtni ostaci majora Milana Tepića nisu iz Hrvatske isporučeni Republici Srpskoj i njegovoj porodici da bi bili dostojno sahranjeni.

„Mislim da će posmrtni ostaci majora Milana Tepića još počekati, zbog samog čina koji se desio. Velika je poruka bila majora Tepića i dvije države to moraju razrješiti. Službe za traženje su uradile svoj posao i zna se gdje se nalaze posmrtni ostaci, ali oni trebaju da dođu ovdje“, rekao je Ćibić.

Potpredsjednik Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Grada Prijedora Slaviša Knjeginić rekao je da svake godine na današnji dan, koji se obilježava kao Dan sjećanja na majora Milana Tepića, osjeća ponos.

„Uvijek ćemo biti tu da odamo priznanje našem jedinom heroju proteklog rata i instiramo kod svih vlasti i u Srbiji i ovdje da se tijelo našeg pokojnog heroja dopremi ovdje i da možemo da palimo svijeće i vršimo naše crkvene obrede koji su jako važni“, rekao je Knjeginić.

Knjeginić je naglasio da je major Tepić bio ideja vodilja svima koji su učestvovali u odbrambeno-otadžbinskom ratu i primjer kako treba da se i danas ponašamo.

„Svi treba da budemo ovdje što više prisutni i da se okupljamo oko groba ovog čovjeka“, naglasio je Knjeginić, dodavši da treba inistirati na predaji posmrtnih ostataka majora Tepića.

Obilježavaju Dana sjećanja na majora Milana Tepića prisustvovao je i Nedeljko Lajšić, autor dokumentarnog filma „Nebo nad Bjelovarom“, koji je posvećen djelu narodnog heroja i prvi put emitovan 2017. godine u Domu vojske Srbije u Beogradu, a zatim i u drugim gradovima u Srbiji, Republici Srpskoj i inostranstvu.

„Ljudi su ovaj film prihvatili sa oduševljenjem jer smo u njemu samo pokušali da se odužimo našem heroju, majoru Milanu Tepiću. On je imamo čast i to vojničku čast i pokazao je i tadašnjim i budućim generacijama šta je odanost i patriotizam i ljubav prema svojoj zemlji“, rekao je Lajšić.

On je dodao da je film izuzetno dobro prihvaćen je je publika u majoru Tepiću prepoznala oličenje hrabrosti i poštenja u vremenu kada se raspadala tadašnja država.

Lajšić je naglasio da više pažnje treba posvetiti sjećanju na herojstvo majora Milana Tepića, koji je zbog svog čina jedini heroj proteklog rata.

Na porodičnu grobnicu Tepića u Komlencu u Kozarskoj Dubici vjence su danas položili delegacija opštine Kozarska Dubica, prijatelji i rodbina majora Tepića, među kojima i narodni poslanik Perica Bundalo, predstavnici Opštinske boračke organizacije,  SUBNOR-a i Policijske stanice, potpredjednik Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Grada Prijedora Slaviša Knjeginić i drugi pojedinci.

Major Jugoslovenske narodne armije Milan Tepić poginuo je 29. septembra 1991. godine u bjelovarskoj kasarni na Bedeniku, nakon što je digao u vazduh vojno skladište i sebe, ne želeći da prepusti neprijatelju oružje kojim bi ubijao njegove vojnike.

Za taj junački čin major Tepić je odlukom Predsjedništva Socijalističke federativne Republike Jugoslavije posthumno odlikovan Ordenom narodnog heroja.

Njemu u čast, Republika Srpska je ustanovila orden za posebne zasluge u ratu, a odlukom Skupštine opštine Kozarska Dubica 29. septembar proglašen je Danom sjećanja na narodnog heroja Milana Tepića.

Jedna ulica u Kozarskoj Dubici nosi ime Milana Tepića, a u parku Narodnih heroja podignuta je bista s njegovim likom.

Narodnom heroju Milanu Tepiću posthumno je 2007. godine dodijeljen Zlatni grb opštine Kozarska Dubica, koji je uručen njegovom sinu Aleksandru.

Obilježavanjem sjećanja na stradanje majora Milana Tepića u Kozarskoj Dubici je završen ovogodišnji program obilježavanja “Septembarskih dana odbrane” od hrvatske agresije 1995. godine.