U pandemiji povećano nasilje nad djecom
Ombudsman za djecu Republike Srpske Dragica Radović izjavila je da je, prema podacima centara za socijalni rad, u prošloj godini evidentirano oko 1.240 prijava nasilja nad djecom u porodici, dok je 747 djece bilo žrtva nasilja.
Prije početka okruglog stola na kojem je predstavljen izvještaj o nasilju nad djecom u porodici u prošloj godini, Radovićeva je naglasila da je pandemija virusa korona uticala na povećanje broja slučajeva nasilja u porodici u 2020. godini.
“Pandemija je uticala na promjenu načina života i ponašanja, bila je obustavljena nastava u određenom periodu, mnoga preduzeća nisu radila, sve je to uticalo na ekonomsku situaciju u porodici. Podaci koje imamo su samo prijavljeni slučajevi, a pitanje je koliko ih je ostalo neprijavljeno”, rekla je Radovićeva novinarima.
Ona je naglasila da nasilje nad djecom u porodici najviše prijavljuju institucije, zatim majke, a najmanje prijavljuju djeca, tek oko dva odsto.
“Nasilje nad djecom je i zanemarivanje djece, ne samo fizičko nasilje. Stručnjaci u vaspitno-obrazovnim ustanovama trebaju da prepoznaju takve slučajeve, a centri za socijalni rad da djeluju”, ukazala je Radovićeva.
Prema njenim riječima, cilj izvještaja nije samo statistika, već da se sagleda koji su problemi u zaštiti djece od nasilja u porodici i šta svi nadležni faktori mogu da urade na poboljšanju zaštite djece od svih oblika nasilja.
Psiholog LJiljana Uletilović navela je da je ovo druga godina zaredom da se Međunarodna nedjelja djeteta obilježava u pandemiji, odnosno kriznoj situaciji.
“Svi relevantni faktori trebaju da se uključe i zajedno zaštite djecu svake vrste nasilja. Kad kažemo svi faktori, mislimo prvo na porodicu, zatim vaspitno-obrazovni sistem, zdravstveni sistem i sistem socijalne, porodične i dječije zaštite”, rekla je Uletilovićeva.
Koordinator rada “Plavog telefona”, savjetodavne linije za djecu i mlade, Maja Kovačević izjavila je novinarima da se u posljednjih godinu dana povećao broj poziva djece i odraslih koji trpe nasilje u porodici.
Kovačevićeva je navela da je u odnosu na prošlu godinu broj prijava nasilja tri puta veći, što, kako je rekla, pokazuje da su mnoga djeca i odrasli žrtve nasilja i spremni su o tome da pričaju.
“U toku prošle godine imali smo šest prijava nasilja, dok je ove godine broj prijava 22, isto tako povećao se i broj poziva. Od početka ove godine primili smo više od 8.000 poziva i više od 700 javljanja putem čet savjetovanja”, istakla je ona.
Kovačevićeva je dodala da su zlostavljanje i zanemarivanje česte teme zbog kojih se djeca javljaju.
/Srna/