U toku posebna sjednica Skupštine RS o vraćanju nadležnosti
Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju nadležnosti prenesenih na nivo BiH počela je danas u Banjaluci.
Žunić: Zapad kao pokrovitelj bošnjačkih elita ruši Dejton
Međunarodna zajednica, koja je najčešće definisana kao Zapad, pokrovitelj je bošnjačkih političkih elita i korištenjem bonskih ovlaštenja oduzimali su nadležnosti Republici Srpskoj, rekao je Igor Žunić, šef Kluba SNSD-a, koji je u ime predlagača predstavio način prenošenja nadležnosti Narodnoj skupštini RS tokom objedinjene rasprave o vraćanju nadležnosti.
On je rekao da formiranje Savjeta za provođenje mira predstavlja kršenje ljudskih prava, čime je, kako je istakao, napravljen presedan u međunarodnom pravu.
Žunić je tokom rasprave pročitao nazive 140 zakona koji su preneseni, a koji se, kako je naglasio, ne mogu naći u Ustavu BiH, koji je uspostavljen Dejtonskim sporazumom.
“Predstavnici RS su ponekad iskreno vjerovali da će se nekad početi primjenjivati demokratski principi. Plan je da RS jednog dana ostane prazna ljuštura koja neće imati nikakve sadržine”, rekao je Žunić.
Žunić je rekao da RS nije protiv BiH, već da u ovakvoj BiH nema prostor za razvoj i za život. Naglasio je da nijedan visoki predstavnik ne može biti iznad ustava, i pozvao je da se BiH riješi protektorata.
Vidović: RS ima ustavno pravo da vrati nadležnosti oz oblasti indirektih poreza
Sporazumi entiteta o prenosu nadležnosti ne mogu se predstaviti kao amandmani na Ustav BiH, što je potvrdio i Ustavni sud BiH, rekla je Zora Vidović, ministrica finansija RS, obrazlažući informaciju o prenosu nadležnosti iz oblasti indirektnih poreza na nivo BiH.
Ona je pojasnila da u sporazumu koji su entiteti zaključili da uspostave Upravu za indirektno oporezivanje BiH ništa ne upućuje da su trajno prensene nadležnosti.
“Sporazumi su politički dogovori, a ne ustavne izmjene, prema tome svaki entitet može da se povuče iz svakog sporazuma, pa i sporazuma o UIO”, rekla je Vidovićeva.
Ona je zaključila da to daje za pravo RS da u skladu s Ustavom BiH izradi zakone i dokumente o vraćanju ove nadležnosti na nivo RS.
Kasipović: Reformom pravosuđa uspostavljene institucije kojih nema u Ustavu BiH
Prenošenje nadležnosti iz oblasti pravosuđa nisu dovele do povećanja povjerenja u BiH, a pokazala su se i kao loša rješenja koja su u pojedinim slučajevima kršila ljudska prava, rekao je Anton Kasipović, ministar pravde RS, na raspravi u NS RS o prenošenju nadležnosti.
On je ukazao na neke primjere, poput retroaktivne primjene krivičnih zakona, a ukazao je i na odluku Ustavnog suda BiH iz 2001. godine o ocjeni ustavnosti postojanja Suda BiH, u kojem je Ustavni sud zaključio da nije moguće uspostaviti ovakav organ.
Kasipović je ukazao i na mišljenje jednog od članova Ustavnog suda BiH da nije moguće da postoji Sud BiH ako ga nema u Ustavu.
“Uvjeren sam da će ova NS RS prepoznati važnost ovih pitanja i vjerujem i siguran sam da joj prestoje teške odluke”, rekao je on i dodao da je na narodnim poslanicima da donesu odluke za koje smatraju da su najbolje, a da će obaveza Vlade biti da ih provede.
Poslanici će razmatrati informaciju o prenošenju nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH, informaciju o prenošenju nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja, informaciju o pravosudnim institucijama BiH, informaciju o prenošenju nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH u oblasti odbrane i bezbjednosti i Deklaraciju o ustavnim principima.
Sjednici prisustvuju srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, čije obraćanje poslanicima će trajati do 60 minuta, predsjednik Republike Sprske Željka Cvijanović, premijer Radovan Višković, predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH i lideri parlamentarnih političkih stranaka čije obraćanje bi poslanicima trebalo da traje do 10 minuta.
Poslanici će objedinjeno raspravljati o tačkama usvojenog dnevnog reda.
Narodna skupština će raditi dok se ne apsolviraju tačke dnevnog reda i glasa se o njima.
/Nezavisne novine/