Ukazano na važnost upotrebe ćiriličnog pisma

Profesor srpskog jezika i književnosti Rada Čolović Šukunda ukazala je sinoć na okruglom stolu povodom Međunarodnog dana pismenosti na značaj upotrebe ćiriličnog pisma, koje je dio srpskog identiteta i kulture.

Ona je podsjetila da se ove godine navršava 200 godine od kada je Vuk Stefanović Karadžić objavio “Srpski rječnik”, koji sadrži 26.270 riječi prikupljenih u govoru srpskog naroda.

“Vukov `Srpski rječnik` se može nazvati enciklopedijom srpskog naroda i veoma je značajno djelo srpske kulture. Vuk je unoseći riječi u svoj rječnik bilježio i njihova značenja, ali i kratke priče o srpskim običajima, životu i narodnim vjerovanjima”, istakla je Šukunda.

Okrugli sto i diskusija povodom obilježavanja Međunarodnog dana pismenosti održan je u prostorijama Opštinskog odbora DNS-a Kozarska Dubica, a organizator skupa je Opštinski odbor žena DNS-a.

Predsjednik Opštinskog odbora žena DNS-a Tanja Tuleković podsjetila je da je Međunarodni dan pismenosti prvi put obilježen 1966. godine i naglasila da je i u sadašnje vrijeme važno podizati svijest o izvanrednoj vrijednosti pisane riječi i promovisati pismenost.

“Pismenost prije svega podrazumijeva poznavanje pisma, sposobnost čitanja i pisanja, a u današnje vrijeme i korištenje modernih tehnologija za komunikaciju”, naglasila je Tulekovićeva.

Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. septembra, s ciljem promovisanja važnosti učenja i pismenosti, ali i podizanja svijesti javnosti o problemu nepismenosti koji i dalje pogađa veliki dio svjetskog stanovništva.