Više od 8.700 mrtvih u zemljotresu u Turskoj i Siriji; Spasioci iz cijelog svijeta traže preživjele

U razornom zemljotresu koji je u ponedjeljak pogodio jug Turske i Siriju stradalo je više od 8.700 ljudi. Sve oči uprte su u spasioce koji se grčevito bore kako bi iz ruševina izvukli preživele. Pomoć stiže iz cijelog svijeta.
Uzroci razornog zemljotresa uvijek leže u tektonici regiona, a Turska je izuzetno seizmičko aktivno područje zbog položaja na kojem se nalazi, izjavila je samostalni stručni saradnik za planove zaštite i spasavanja u Odsjeku za poslove Civilne zaštite i profesionalne teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice Vesna Šipka, gostujući u Јutarnjem programu RTRS-a.

Turski krizni štab saopštio je da su u zemljotresu u Turskoj stradale najmanje 6.234 osobe.

Broj stradalih u Siriji premašio je 2.500, pokazuju podaci državnih medija i spasilačkih službi koje djeluju u dijelu zemlje koja je pod kontrolom pobunjeničkih snaga.

U tom dijelu zemlje, prema navodima bijelih šljemova, stradalo je 1.280 osoba, a 2.600 je povrijeđenih.

Nesumnjivo je da će broj stradalih značajno porasti jer su stotine porodica pod ruševinama.

U dijelu zemlje koji kontrolišu vladine snage, stradalo je 1.250 ljudi, a povrijeđeno je 2.054.

————–

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan proglasio je tromjesečno vanredno stanje u 10 provincija koje su najviše pogođene.

Vlade širom svijeta i međunarodne organizacije šalju pomoć.

U Tursku je otputovao i 21 pripadnik tima za traganje i spasavanje iz ruševina iz Republike Srpske.

U Tursku su stigli spasilački timovi iz Srbije. Sektor za vanredne situacije uputio je dodatne snage. Iz Niša je krenulo još 18 spasilaca, veliko vatrogasno vozilo, četiri kombi i četiri terenska vozila.

Danas bi u provinciju Adijaman trebalo da stignu dva američka tima, koje čini oko 80 ljudi i pasa spasilaca. U Adanu je stigao kineski tim od 82 spasioca i četiri psa obučena za spasavanje. Donijeli su i 20 tona namirnica i opreme.

U koordinaciji sa turskim vlastima pomoć stiže i iz Indije u vidu stotinu spasilaca, ali i medicinskih timova.

Јapanci su poslali Turskoj 73 spasioca sa opremom i hranom, a Britanci 76 spasilaca i medicinski tim.

Ujedinjeni Arapski Emirati uspostaviće poljsku bolnicu u Turskoj, a spasioce šalju i u Tursku i u Siriju. Hitna pomoć biće upućena u dijelove Sirije koji su najteže pogođeni zemljotresom. Pomoć u obe zemlje šalju i Saudijska Arabija, Irak, Katar.

Španija je poslala vojni avion sa vatrogascima i opremom, kao i osoblje iz Ministarstva odbrane kako bi radili zajedno sa spasiocima. Poslala je i dva vojna broda sa pomoći i 500 marinaca. Poljska šalje 76 vatrogasaca i osam spasilačkih pasa.

Vatikan je zasad prikupio pola miliona evra hitne pomoći.

Nemačka je obećala formiranje opremljenih kampova, sa vodom, generatorima, šatorima i ćebadima, u koordinaciji sa turskim vlastima.

Kanadski premijer DŽastin Trido obećao je 10 miliona kanadskih dolara pomoći i najavio dalju pomoć. Sličnu sumu opredijelila je i Australija, koja šalje i spasilački tim, koji će stići na lice mjesta do kraja nedjelje.

Rusija je pripremila dva iljušina sa 100 spasilaca koji su spremni da polete u Tursku čim Ankara to zatraži.

/autor: agencije, foto: EPA/SEDAT SUNA/