Višković: Vlada se odriče 80 miliona KM s ciljem povećanja plata
Plan je da se donesu mjere koje će, od naredne godine, omogućiti povećanje plata za pet do 10 odsto, uz prateći set zakona.
Višković je naglasio da je Republika Srpska ekonomski stabilna, što pokazuje i procjena da će na kraju godine rast BDP-a biti iznad 5,5 odsto.
Višković je naveo da će se polovinom decembra usvajati budžet za sljedeću godinu i program ekonomskih mjera. Prema analizama koje se rade u Vladi, ali i iz razgovora sa poslovnom zajednicom, dodao je, plan je da se od Nove godine donesu mjere koje će omogućiti povećanje plata i u javnom i realnom sektoru.
– Mjere se odnose na smanjenje zbirne stope doprinosa sa 32,8 na 31, što je oko 1,8 procentnih poena, a uradićemo i novi način obračuna ličnih primanja, te će neoporezivi dio na neto platu biti na 1.000 umjesto 700 KM koliko je bilo do sada – rekao je Višković.
Po tom osnovu uštede, kaže, poslodavci će imati na raspolaganju oko 54 miliona KM.
– Sljedeći korak koji smo dogovorili sa partnerima jeste da svake godine idemo na smanjenje parafiskalnih nameta, kao što su razne takse, a tu je ušteda za poslovnu zajednicu oko 26 miliona KM – rekao je Višković.
Govoreći o osnivanju mađarskog fonda za razvoj koji bi u Republici Srpskoj raspolagao sa oko 100 miliona evra, Višković je rekao da to nije samo ideja, već se na tome radi. Očekuje da bi ovaj fond mogao da funkcioniše već u prvom kvartalu sljedeće godine.
Pojasnio je da je riječ o grant sredstvima koja će moći da koriste mala i srednja preduzeća.
Višković je rekao da će fond imati svoj upravni odbor, koji će razmatrati sve prispjele zahtjeve iz poljoprivrede, zanatstva, industrije za nabavku nove opreme, mašina, postrojenja, objekata, te rasplodnog materijala.
Prema njegovim riječima, pojedinac kao predstavnik vlastitog preduzeća treba da uloži 30 odsto sredstava, dok iz fonda može računati do 70 odsto grant sredstava.
Višković je rekao da je prije dva dana razgovarao sa mađarskim ambasadorom u BiH o tome da dio posla u vezi tog fonda uradi Vlada Republike Srpske, a dio mađarska Vlada.
Višković je u intervjuu za Radio Republike Srpske govorio i o političkoj situaciji. Podsjetio je da će Narodna skupština, na posebnoj sjednici, razmatrati povlačenje saglasnosti sa Oružanih snaga, VSTS-a i Uprave za indirektne poreze. Razmatraće i oko 140 nametnutnih odluka. Premijer je istakao da su tu dati i rokovi do šest mjeseci i to sa razlogom.
Odgovarajući na pitanje da li postoji rizik od ovakvih aktivnosti, predsjednik Vlade je rekao da ovdje postoje dva izbora – da nestanete odlukama Ustavnog suda BiH, OHR-a ili da se branite u skladu sa Ustavom. Iz Republike Srpske, rekao je premijer, ne ide nijedan potez koji nije ustavan.
Višković je poručio da se jedino Srbi i Republika Srpska bore za ustavnu – dejtonsku BiH, te da Republika Srpska samo traži 26 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma da se poštuje taj sporazum.
– Ako neko kaže da ne treba da se poštuje Dejtonski mirovni sporazum ili da je ovo ili ono prevaziđeno, onda se mora sjesti i dogovarati se koje je rješenje – rekao je Višković.
Višković je podsjetio da su političku krizu u BiH izazvali bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Incko i trojica stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, koji ne žive ovdje i nemaju nikakve veze sa ovim prostorom.
Premijer je rekao da sudije u Ustavnom sudu BiH svaki put preglasaju predstavnike srpskog naroda, te ukazao na njihovu odluku da šume više nisu vlasništvo Republike Srpske, već da je to zajednička imovina, kao i poljoprivredno zemljište.
/RTRS/