Višković:Poslanicima na prvom mjestu da bude zaštita Srpske i njene imovine

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je danas da Republika Srpska ne smije pristati da bilo ko van Narodne skupštine Srpske priča o njenoj imovini i pozvao narodne poslanike da svi kažu šta misle, ali da im na prvom mjestu bude zaštita Srpske i njene imovine.
Višković je u Narodnoj skupštini poručio da je imovina Srpske crvena linija o kojoj institucije Srpske neće i ne smiju ni sa kim da razgovaraju, šta god to značilo za institucije i pojedince.

On je istakao da je današnja sjednica Narodne skupštine Republike Srpske i izjava koju su potpisale parlamentarne političke partije iz Srpske samo reagovanje na ono što je svjesno proizvedeno da bi izazvalo takvo reagovanje.

Višković je rekao i da je sve ovo perfidna igra Sarajeva sa njihovim mentorima da sve probleme Federacije BiH /FBiH/ prebace u Republiku Srpsku.

“Ovo je perfidna igra stranih ambasada i stranih službi. Ne smijemo se upecati na tu igru. Možda ćemo svi zbog ovoga jednoga dana imati sankcije. Kao premijer Republike Srpske spreman sam na takve sankcije kada je u pitanju imovina Republike Srpske”, rekao je Višković na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske o skupštinskim zaključcima od 17. februara 2020. godine u vezi sa antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH, kao i o zaključcima usvojenim 10. decembra 2021. godine.

On je ukazao da nema BiH ako nema imovine, zbog čega sada pokušavaju na sve načine da pribave tu neku imovinu.

“Jedina imovina BiH je ona koja je zajedno izgrađena iz zajedničkih institucija zgrada Sipe, ili buduća zgrada UIO BiH”, naveo je Višković.

On je naglasio da BiH prema Ustavu nema svoju imovinu, dodajući da je rečeno da se za funkcionisanje institucija entiteti moraju dogovoriti i sačiniti sporazum. On je podsjetio i da je u prvom članu dejtonskog Ustava BiH rečeno da se BiH sastoji od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je odnos 51 prema 49 odsto imovine.

On je pojasnio da se perspektivna vojna imovina daje na korištenje i nema je u trajnom vlasništvu.

Višković je upitao kako je moguće da Ustavni sud BiH donese privremenu mjeru, čemu se preko noći pridružuje Kristijan Šmit koji donosi odluku o zabrani raspolaganja dok Ustavni sud BiH ne donese odluku.

On je upitao i kako je moguće da je Republika Srpska mogla provesti privatizaciju javnih preduzeća, a nakon 27 godina Kristijan Šmit saopšti da imovina nije bila predmet Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Izlazak Zlatka Kneževića iz Ustavnog Suda BiH neće puno nasikirati Sud i ove iz Sarajeva. Oni će i dalje donositi odluke, takva su njihova pravila koja su sami sebi dali, ali će izgubiti legalitet, legimitet i jednu polovinu BiH i učešće srpskih predstavnika u toj instituciji”, poručio je Višković.

On je rekao da je Kristijan Šmit neko kome se ne može naći adekvatan izraz u demokratskoj zemlji, jer je BiH protektorat, kolonijalna zemlja.

“Kako je moguće da je Šmit stariji od Narodne skupštine, Parlamentarne skupštine, svih skupština kantona, svih političkih predstavnika da u izbornoj noći mijenja Izborni zakon?”, upitao je Višković.

On je rekao da se ne može “oživjeti” BiH koja je preminula odavno.

“Samo nam o tome nije stigao telegram i pošta. BiH može ići naprijed samom ako se uvažavamo i poštujemo, da se poštuje Ustavom zagarantovana ravnopravnost naroda”, rekao je Višković.