Za angažovanje 450 asistenata u osnovnim školama 3,5 miliona KM
Iz resornog ministarstva saopšteno je da je Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju definisano da se vaspitanje i obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju sprovodi u redovnim školama i u osnovnim školama za djecu sa smetnjama u razvoju.
Navodi se da je istim zakonom omogućeno da redovna osnovna škola zatraži saglasnost od Ministarstva prosvjete i kulture za djecu kojoj je nalazom i mišljenjem stručne komisije za procjenu potreba i usmjeravanje djece i omladine sa smetnjama u razvoju predložen asistent, a koji će pružati tehničku podršku učeniku u toku nastavne godine.
Novo zakonsko rješenje koje je stupilo na snagu omogućilo je da od tekuće školske godine, osim angažovanja asistenata u redovnim osnovnim školama, angažovani mogu biti i asistenti za učenike i u školama za djecu sa smetnjama u razvoju, kao i za đake sa rijetkim bolestima.
U školskoj 2022/2023. godini odobreni su asistenti za učenike sa sljedećim smetnjama u razvoju: autizam i elementi autizma, Daunov sindrom sa pratećim smetnjama, oštećenja intelektualnog funkcionisanja, tjelesno oštećenje i hronično oboljenje, oštećenje sluha, oštećenje vida, epilepsija, oštećenje govorno-glasovne komunikacije, mješoviti specifični poremećaji razvoja, kao i za učenike sa višestrukim smetnjama u razvoju.
Ministarstvo prosvjete i kulture nastaviće sa ulaganjem dodatnih napora kako bi svim učenicima sa smetnjama u razvoju bilo omogućeno vaspitanje i obrazovanje u skladu sa njihovim potrebama i mogućnostima, navodi se u saopštenju.
/RTRS/