Za učesnike Foruma dijaspore održan istorijski čas u Donjoj Gradini
Učesnici Foruma dijaspore Republike Srpske boravili su danas u Kozarskoj Dubici, a zatim su u JU „Spomen-područje Donja Gradina“ prisustvovali istorijskom času o stradanju srpskog naroda u koncentarcionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić izjavio je novinarima da je Kozarska Dubica uvršetana u mapu održavanja prvog Foruma dijaspore Republike Srpske, čiji učesnici, među kojima su ugledni profesori i doktori nauka, političari i drugi značajni pojedninci u svojim drugim državama, dolaze iz 26 zemalja.
„Vrlo je značajno da u svoje države ponesu istinu o stradanju srpskog naroda i posjete kompleks Spomen-područja Donja Gradina, koji je bio dio zloglasnog ustaškog logora Jasenovac. Ovi ljudi su već druga-treća generacija naše dijaspore i važno je da prenesu istinu o stradanju u tom logoru na buduće generacije, kako bi znali čuvati svoju istoriju“, rekao je Reljić.
Direktor JU Spomen-područje Donja Gradina Tanja Tuleković izjavila je da je obilazak Donje Gradine veoma važan segment prvog Foruma dijaspore.„Sasvim smo sigurni da će današnja predavanja učesnike i goste iz dijaspore potaknuti da prezentuju aktivnosti JU „Spomen-područje Donja Gradina“ u srednama u kojima oni žive“.Ona je ocjenila da se van naših granica vrlo malo zna o stravičnim dešavanjima u koncentracionom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata, te naglasila da je upravo zato važno da svi zajedno damo svoj maksimum kako bismo što više van granica Republike Srpske pričali o stradanjima, prije svega Srba, zatim Jevreja i Roma.
Profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci Boro Bronza izjavio je da je posjeta Donjoj Gradini od esencijalnog značaja za čitav koncept prvog Foruma dijaspore Republike Srpske.
„Već po odzivu učesnika vidimo da je osnovna poruka pronašla svoje mjesto i da se projekt realzuje upravo onako kako je planirano. Riječ je o jednom izuzetnom okupljanju dijaspore i o konceptu koji predviđa specifično profilisanje srpskog naroda i u Srbiji i u Republci Srpskoj i svuda, koja će u budućnosti rezultrati mnogo efikasnijim djelovanjem “, izjavio je Bronza.
Predsjednik nevladine organizacije Biro Republike Srpske u Svedskoj, sa sjedištem u Štokholmu, Mihajlo Buvač izjavio je da je posjeta Donjoj Gradini od izuzetnog značaja, a da o tome govori primjer da Svedska, koja je jedna od najbogatijih zemalja svjeta i u kulturnom aspektu, sada ima samo četiri primjerka knjege o Jasenovcu.
„Zato se mi kao nevladina organizacija spremamo i izdajemo jedno četverojezično izdanje o Jasenovcu, na način koji nije kao dosdašnje prikrivanje i relativizovanje zločina u Jasenovcu, već govori o najvećoj odgovornosti naravno ustaša za zločine koji su se tu desili, ali i odgovornosti Njemaca ili nacista, koji su dozvolili da se taj užasan zločin desi“, rekao je Buvač.
On je dodao da nije ni malo čudno što se o Jasenovcu nije govorilo ni u vrijeme bivše Jugoslavije, a ni poslije toga, jer znamo da oni koji su počinili užasne zločine u tom logoru dobili podršku Zapada i gostoprimstvo u zapadnim zemljama, iz kojih su planirali razaranje Jugoslavije. „Na nama je da širimo istinu o onome što se desilo našem narodu, ne samo za vrijeme Drugog svjetskog rata, već i prije i poslije“, poručio je Buvač.
Presjednik Srpskog saveza u Švedskoj Tomislav Čolić rekao je da je današnji skup od izuzetnog značaja za zajednicu koju predstavlja. „Uvjeren sam da je posjeta preko 100 učesnika Foruma dijaspore iz 26 zemalja svijeta od velikog značaja za našu zajednicu, Republiku Srpku, a i Srbiju, te Kozarsku Dubicu kao lokalnu zajednicu. Srpska dijaspora je jaka i želim da uputim poziv našim vlastima da više pažnje posvete našim ljudima iz dijaspore, ali i da se zahvalim organizatorma na veličanstvenom prjemu danas u Banjaluci i Kozarskoj Dubici“, rekao je Čolić.
Učesnike prvog Foruma dijaspore u Spomen-području Donja Gradina pozdravio je i ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević.