Zapošljavanje stranih radnika u Srpskoj sve češća pojava

Zapošljavanje stranih radnika u Srpskoj postaje sve češća pojava.

Nedostatak domaće radne snage u određenim sektorima, posebno u građevinstvu, turizmu i ugostiteljstvu, otvara vrata radnicima iz inostranstva – najčešće iz Turske, Bangladeša, Nepala i Indije.

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH, u 2024. godina izalo je više od 5. 500 radnih dozvola za strane državljane, od toga u Srpskoj 2. 000, što je porast od gotovo 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Predsjednik Unije poslodavaca Srpske Zoran Škrebić je pred početak poslovne edukacije “Radno angažovanje stranaca – kako efikasno provesti procedure” u organizaciji Unije poslodavaca Republike Srpske, rekao da se trenutno traži do 5.000 stranih radnika.

– U narednih 10 godina potreba za stranim radnicima u Repubici Srpskoj će rasti blizu 40.000, a u čitavoj BiH oko 100.000 – rekao je Škrebić.

Škrebić se osvrnuo na Banjaluku, gdje kako je rekao, evidentno nedostaje mnogo građevinskih radnika, dok je u nekim drugim regijama to sasvim drugačije.

– Države iz koje dolaze radnici su uglavnom države sa nižim standardom od Republike Srpske i BiH, to su uglavnom Indija, Bangladeš i Nepal, a kako će se to kretati u budućnosti to ćemo još da vidimo – naveo je Škrebić.

Pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske Svjetlana Pržulj rekla je da je osnovna funkcija Zavoda posredovanje u zapošljavanju lica koja su na evidenciji domaće radne snage sa poslodavcima.

Ona je navela da izadaju radne dozvole ako su ispunjene sve zakonske pretpostavke, a to je da u evidencijama Zavoda nema radne snage koju traže poslodavce, zatim da stranac ima odgovarajuće znanje i vještine koje traži poslodavac, kao i da je poslodavac legalan.

Načelnik Sektora za operativnu podršku u Službi za poslove sa strancima Rade Kovač naveo je da je tokom 2024. godine zabilježeno oko 1.300 zluopotreba po pitanju radnih migracija tako što su zloupotrijebili zakon o migracijama da dođu zakonito a onda nezakonito odu u zemlje EU, te da u tom kontekstu poslodavci snose najveće odgovornosti i obaveze.

RTRS