Žetva pšenice na ogledima “Jelene” i Ministarstva poljoprivrede Srpske

Žetva pšenice u Kozarskoj Dubici se privodi kraju, a danas je na lokaciji u Lipovoj Gredi  obavljena žetva na  oglednim poljima koja su zajedno postavili dubičko poljoprivredno preduzeće „Jelena“ i Ministarstvo poljoprivrede , šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske .

Na ovim oglednim parcelama zasijana je 31 sorta pšenice  i pet sorti tritikalea, a nepovoljni vremenski uslovi su znatno smanjii urod, kazao je  Marko Vlajsević vlasnik „Jelene“, preduzeća koje ima više stotina kooperanata i lider je u poljoprivrednoj proizvodnji na području prijedorske regije  i šire.

 „Prinos su smanjile obilne kiše ovog proljeća koje nisu dozvolile ulaz mašina u njive kako bi se žito zaštitilo od bolesti, pa su stradali i list i klas pšenice. Pored toga krajem juna bio je toplotni udar koji je spržio zrno pšenice, zbog čega je lošeg hektolitra i kvaliteta“, rekao je Vlajsević.

On naveo da će sve kasne sorte ići za stočnu ishranu i da se otkupljuju po cijeni od 30 feninga, dok su rane nešto boljeg kvaliteta i one će biti otkupljene po cijeni od 33 feninga za kilogram.

Na vlastitim parcelama „Jelena“ je ove godine imala 130 hektara sjemenske pšenice.

„Rana sorta  Izalko je dala prinos od 7,2 tone po hektaru, sa dobrim kvalitetom zrna, dok su dvije kasnije sorte dale prinos od 6,2 tone po hektaru. S obzirom na to i sjemenske pšenice ćemo ove godine imati manje  za 20 do 30 posto“,rekao je Vlajsević.

On je kazao da će imati oko 200 tona sjemenske pšenice dobrog kvaliteta, sa vlastitih parcela iz vlastitog doradnog centra.

„Sorta Izalko je jedna od najkvalitetnijih sorti pšenice za mlinsku proizvodnju , gdje se gluten i ove godine kreće preko 30, protein 14 ,a hektolitar od 78 do 82“, naveo je Vlajsević  i istakao da će sjemenske pšenice biti dovoljno za narednu sezonu.

Napomenuo je da je „Jelena“ najveći proizvođač sjemenske pšenice u Republici Srpskoj .

Kod kooperanata kod kojih je zasijano oko 1.300 hektara situacija je još lošija, prinosi se kreću od dvije do pet tona, u prosjeku oko tri tone po hektaru.

„Mi smo se nadali da ćemo od kooperanata primiti pet-šest hiljada tona pšenice, a za sada je stiglo 3.000 tona. Iako žetva i prijem i dalje teče, količine će sigurno biti manje za oko 30 posto“, kazao je Vlajsević.

Dejan Mršić iz Draksenića je kooperant „Jelene“ i pšenicom je imao zasijana 23 hektara sorti Graindor i Izalko.

„Urod je kod mene bio dobar zato što sam radio svu agrotehniku i urod je biod od 4,5 do pet tona po hektaru.Nije nešto dobro,ali je tako. Sjetva je bila skupa, podsticaji dobri, valjda će se pokriti“, kaže Mršić.

Loša godina neće uticati na sjetvu u narednoj sezoni.

Mršić kaže da je bilo i dobrih i loših godina i da se mora raditi i sijati bez obzira na to.

S obzirom na ulaganja koja su bila od dvije do dvije i po hiljade maraka po hektaru,  zbog lošeg prinosa proizvođači pšenice ipak ne mogu biti zadovoljni.