100 GODINA ŠKOLE U KNEŽICI
Osnovna škola Majka Knežopoljka u Knežici danas je proslavila svoj jubilej-100 godina postojanja. Ovim povodom upriličena je svečana akademija i kulturno-umjetnički program kome je prisustvovao i ministar prosvjete i kulture u Vladi RS Anton Kasipović.
On je rekao da obrazovanje u Srpskoj može napredovati ukoliko zaposleni u ovom sektoru, kako i prije sto godina, sa djecom rade s ljubavlju. Kasipović je obišao i «Knešpoljsku kuću»-etno naselje nadomak škole čija je izgradnja počela prije godinu dana.

Đak ove škole bio je i načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz. On je rekao da je ova svečanost organizovana kako bi se okupili bivši đaci i nastavnici škole, te se zajednički prisjetili školskih dana.
«Cilj nam je da škola u Knežici, sa svojim područnim školama u Međuvođu i Čitluku , u narednom periodu dobije sredstva za restauraciju i obnovu, kako si sadašnji učenici imali bolje uslove za pohađanje nastave, naglasio je Jauz.
“Sto godina sistemske pismenosti na jednom području je izuzetno važna stvar”, naglasila je direktor škole u Knežici, Božana Vukić koja je dodala da ova škola danas ima 325 učenika i 46 zaposlenih.
Prva osnovna škola u ovom kraju otvorena je 1911. godine u Malom Dvorištu. Za vrijeme Prvog svjetskog rata nije radila,a tokom Drugog svjetskog rata nastava se izvodila u seoskim kućama koje su imale nešto veće prostorije za učionice. Potom je škola u Knežici dobila prostorije seoske prodavnice, a 1960. godine zbog neadekvatnog i skučenog prostora, počela je izgradnja novog objekta. Uz savremenu opremu 1981. godine u ovoj školi instalirana je prva školska televizija u Bosni i Hercegovini.

Škola u Knežici ime je dobila po poemi Skendera Kulenovića «Stojanka Majka Knežopoljka».
