30 GODINA KARATE KLUBA “KNEŠPOLJE” I 20. “VIDOVDANSKI KARATE KUP”
Povodom proslave 30. rođendana, u subotu je u 11 časova u Sportskoj dvorani održan karate seminar za trenere i takmičare, a učesnici su dobili diplome o učešću na seminaru koje je potpisao sensei Takaši Tokuhisa, nosilac crnog pojasa šesti dan.Takaši je rođen 1947. godine u mjestu Jahata na otoku Kujušu.
Njegova želja je bila da postane samuraj. Trenirao je u mladosti aikido i džudo, a od 1962. godine počeo je trenirati karate. Apsolutni prvak Japana postaje 1969. godine. Takashi Tokuhisa je bio tehnički najbolji mladi japanski instruktor u Evropi. Životni put ga je doveo u Sloveniju, da bi podučavao karatiste sa područja bivše Jugoslavije. Sa karate klubom „Emona” iz Ljubljane ostvario je niz zapaženih rezultata. Danas vodi „Dođo Takaši” u Ljubljani.
Jedan od najboljih Takašijevih učenika je bio Milan Burazor, osnivač i prvi trener Karate kluba „Knešpolje“ iz Kozarske Dubice. Burazor je bio apsolutni prvak Jugoslavije 1978. godine.
Sensei Takaši je rekao da se u Dubici osjeća kao kod svoje kuće, a o pokojnom Milanu Burazoru je imao samo riječi hvale.
Marinko Gvozden, trener karate kluba „Knešpolje” je istakao da je srećan zbog činjenice da njegov klub slavi dva velika jubileja, te da je počastvovan prisustvom legendarnog Takašija.
Proslava rođendana je i jedinstvena prilika da se u svom gradu ponovo okupe uspješni sportisti i treneri koji su prve karate poteze naučili upravo u „Knešpolju”, a koje je životni put odveo dalje od Dubice.
Sa puno emocija o uspomenama vezanim za ovaj klub govorili su Milorad Ćopić trener Karate kluba „Enpi” iz Subotice, najuspješnijeg karate kluba u.
Srbiji i Miloja Slijepac trenera Karate kluba „Ipon” u njemačkom gradu Nirnbergu.
Centralna proslava održana je u subotu od 19 časova, a ovu manifestaciju zvanično je otvorio Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Petar Đokić.On je naglasio da su pripadnici borilačkih sportova u Kozarskoj Dubici dali značajan doprinos stvaranju Srpske, jer su mnogi od njih bili angažovani u Odbrambeno-otadžbinskom ratu kao pripadnici elitnih borbenih jedinica. Đokić je podsjetio da su četiri člana Karate kluba „Knešpolje“ iz Kozarske Dubice dala živote, boreći se za RS.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz čestitao je rođendan „Knešpolju” i rekao da je ponosan na postojanje i dobre rezultate dubičkih karatista, te najavio da će rukovodstvo opštine nastojati da što više pomaže taj sportski klub.
Jauz je potom uručio plakete najzaslužnijima za 30-ti rođendan kluba. Plaketa posvećena pokojnom Milanu Burazoru uručena je Zoranu Tepiću predsjedniku Skupštine kluba, a ostale plakete su dobili Stojan Ćibić prvi predsjednik kluba, Dragan Petraković, prvi sekretar kluba; Marinko Gvozden, najstariji trener kluba, te Milorad Ćopić za ogroman doprinos u organizovanju karate sporta.
Ministar Đokić je uručio zahvalnice osvajačima najsjajnijih medalja u istoriji kluba- Marinku Kosu, Nini Burazor, Zoranu Klariću, Nataši Došlić, Goranu Burazoru, Maji Milinović i Darku Adamoviću.
U ime Organizacionog odbora manifestacije, trener Marinko Gvozden uručio je zahvalnice za podršku karate klubu „Knešpolje” i za pomoć u organizaciji proslave , ministru Petru Đokiću, načelniku opštine Nini Jauzu i direktoru Centra za informisanje i kulturu Draganu Jaćimoviću.
Ispred Karate saveza RS , Rajko Vučićević, sekretar Saveza uručio je upravi kluba priznanje za 30 godina rada.
U kulturno-sportskom dijelu programu učestvovali su KUD „Mladost” iz Međeđe, a zatim je publika imala priliku da uživa u demonstracijama borilačkih sportova.
Kata tim pionirske reprezentacija Srbije je izveo katu Heian Nidan, a Centar realnog Aikida Republike Srpske je pokazao autentičnu borilačku vještinu samoobrane, izuzetno efikasnu i primjenjivu u svakodnevnim, realnim situacijama.
Članovi Karate kluba „Enpi” iz Subotice su uradili prikaz primjene karate vještine, a članovi karate kluba „Knešpolje” su izveli katu „Heian Sandan”.
Zatim su uslijedile borbe. U ekipnom karate meču 3 na 3 između Reprezentacije Srbije i ekipe „Karate kluba „Rajko Crnobrnja Gligo” iz Novog Grada, srbijanci su ubjedljivo slavili pobjedivši u sve tri borbe.
Na tradicionalnom 20-om „Vidovdanskom karate kupu” u nedjelju je organizovano takmičenje u disciplinama kate pojedinačno, kate ekipno i borbe pojedinačno za uzraste od 8 do 15 godina.Na turniru je učestvovalo 196 takmčara iz 16 klubova iz Slovenije, Srbije, Federacije BiH i RS.
Karate klub „Knešpolje” je predstavljalo 20 takmičara koji su osvojili 15 medalja, od toga 7 zlatnih, 5 srebrnih, i 3 bronzane medalje.
Zbog fer pleja i domaćinske solidarnosti rezultat dubičkih takmičara nije uzet pri proglašenju ekipnog pobjednika, pa je uspješnost klubova slijedeća- prvo mjesto „Rajko Crnobrnja Gligo” Novi Grad, drugo mjesto „Tigar” Teslić, a treći je Karate klub „Mladost” iz Kostajnice.
Najuspješniji takmičar turnira u ženskoj kokurenciji je Ana Tatić iz „Knešpolja”, a u muškoj konkurenciji je Dalibor Tomić iz Karate kluba „Šotokan” iz Banja Luke.
Pokrovitelji ovog sportskog događaja su opština Kozarska Dubica i Vlada Republike Srpske, a medijski sponzori su Centar za informisanje i kulturu, RTRS i Radio Feniks.
