PROGRAM UPRAVLJANJA OTPADOM
Opština Kozarska Dubica je prihvatila učešće u drugoj fazi projekta ”Opštinski program upravljanja otpadom u BiH”, na osnovu prijedloga Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske,kazao je Miloš Ćibić načelnik Odjeljenja za prostorno-uređenje i stambeno-komunalne poslove nakon sastanka na kojem je prezentovan ovaj program.
Poboljšanje upravljanja otpadom na opštinskom nivou glavni je cilj programa, koji u 30-ak opština BiH finansira Ambasada Švedske posredstvom Švedske međunarodne agencije za obnovu i razvoj i provodi konsultantska kuća Grontmij iz Švedske i Danske.
Program obuhvata podizanje kapaciteta ljudskih resursa treninzima i izradu opštinskih planova upravljanja otpadom, koji bi bili usklađeni sa direktivama Evropske unije i najboljim praksama , rekao je vođa tima na ovom programu Gunar Linder i istakao da program ima i finansijsku komponentu u okviru koje će opštinama biti odobrena sredstva za nabavku opreme potrebne za realizaciju zacrtanih ciljeva.
Kada je u pitanju ova oblast u Kozarskoj Dubici situacija je zadovoljavajuća ,ali ne na nivou kakvom bi trebala biti , posebno ne kao u razvijenim evropskim zemljama, kazao je načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno- komunalne poslove Miloš Ćibić i dodao da za kvalitetnije prikupljanje i odlaganje otpada Komunalnom preduzeću „Komunalac“ nedostaju pretovarna stanica i još jedno vozilo za prevoz smeća.
Realizacija „Opštinskog programa upravljanja otpadom u BiH“ u našoj opštini počeće u novembru i trajaće godinu dana .
Uz Kozarsku Dubicu, u drugu fazu ovog projekta uključene su opštine Kostajnica ,Prijedor, Novi Grad i Oštra Luka.
