PREDSJEDNIK VLADE RS ALEKSANDAR DŽOMBIĆ U KOZARSKOJ DUBICI
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić juče je boravio u radnoj posjeti Kozarskoj Dubici. Najprije se sastao sa načelnikom opštine Ninom Jauzom i saradnicima u kabinetu načelnika, a razgovaralo se o najznačajnijim projektima, kao što su izvorište Komlenac, sistem zaštite od poplava, Poslovna zona Lipova Greda, granični prelaz Donja Gradina, potencijali Banje Mlječanice i drugim projektima.
Džombić je rekao da je Vlada RS u našoj opštini prisutna kroz mnoge projekte, i ranije i sada, te da podržavaju opštinsko rukovodstvo koje ima jasnu viziju, pa će kroz prioritete projekata koje su kandidovali Vlada RS biti prisutna i u budućnosti.
Predsjednik Vlade obišao je potom dubička preduzeća Mehaniku i DIP Kozaru, firme u kojima je stečajni postupak okončan u prvoj polovini ove godine, a koje sada zapošljavaju po 40- tak radnika, i na tržište plasiraju proizvode iz drvoprerađivačke industrije i poljoprivrednu mehanizaciju.
“Ova preduzeća su primjer dobrog oživljavanja proizvodnje nakon kupovine imovine firme u stečajnom postupku.I jedno i drugo preduzeće formirano je tako što se u stečaju pojavio kupac koji je kupio kompletnu imovinu i ponovo uspješno osnovao kompaniju”, rekao je Džombić i ocijenio da drvna industrija u RS ima perspektivu, jer postoje pokazatelji da su prerada i proizvodnja namještaja u porastu u zadnjih godinu dana. 

Načelnik Jauz rekao je da su “Kozara” i “Mehanika” bile dvije “rak rane” za Kozarsku Dubicu, koje su došle u fazu stečaja i potpunog prekidanja procesa rada.”Radnici nisu radili, a došlo je u pitanje i očuvanje imovine. Nakon privatizacije u oba preduzeća je došlo do pokretanja proizvodnje što je naročito bilo teško u `Kozari` jer je u pitanju drvoprerađivački sektor, koji je bio najjače pogođen ekonomskom krizom”, podsjetio je Jauz.
“Dva velika problema su riješena, a ostao je još problem preduzeća `Poljoprivreda` iz Draksenića, koje je u stečaju i gdje ćemo takođe tražiti povoljna rješenja”, najavio je Jauz.
Da podsjetimo, da je imovina Mehanike prodata u aprilu ove godine za 1,2 miliona maraka preduzeću “Kondić komerc”.Nakon niza neuspješnih pokušaja privatizacije, stečajnog postupka koji je vođen tri godine, spas za “Kozaru” stigao je u decembru 2010. godine kada je to preduzeće za 2,05 miliona maraka kupila firma “Impregnacija” iz Srbije, u vlasništvu kompanije “Cepter internešnal”.
Svoj boravak u našoj opštini Džombić je završio puštanjem u saobraćaj puta Božići- Sjeverovci, dugog 15 kilometara. Na dionici od 5 kilometara postavljen je potpuno novi sloj asfalta, dok je na ostaloj dužini put rekonstruisan.Džombić je na svečanosti, koju su pripremili mještani ovih sela kako bi izrazili zadovoljstvo zbog završetka asfaltiranja, rekao da put Božići – Sjeverovci prolazi kroz voćarski kraj, te da je zbog toga bitno da ima dobru putnu komunikaciju.