30.SJEDNICA SKUPŠTINE OPŠTINE
Na dnevnom redu jučerašnjeg 30.zasjedanja Skupštine opštine Kozarska Dubica bilo je 18 tačaka,ali su dvije obilježile ovu sjednicu.Nacrtu Budžeta opštine Kozarska Dubica za 2012.godinu posvećeno je najviše vremena ,a polemiku su izazvali izvještaji o radu i poslovanju Javne zdravstvene ustanove Apoteka“Sveti Luka“.
Naglašavajući njegov investicioni i socijalni karakter, Nacrt Budžeta koji je za 2012.godinu planiran u iznosu od 11.384.673 KM, obrazložio je načelnik opštine Nino Jauz .
Za kapitalne investicije planirano je 34, a za razne vidove socijalne zaštite 12,7 odsto budžetskih sredstava, rekao je Jauz ističući razvojni ,ali i socijalni karakter budžeta za 2012.godinu.
Rasprave o Nacrtu Budžeta gotovo da i nije bilo, a jedini prijedlog, vezan za povećanje sredstava za podsticaje u poljoprivredi iz opštinskog budžeta, došao je od odbornika Socijalističke partije Dragana Glavaša, koji je iznio stav opštinskog Udruženja poljoprivrednih proizvođača predloživši da opštinske subvencije budu u istom procentu kao i na republičkom nivou, odnosno 0,4 odsto budžeta.
Za razliku od Nacrta Budžeta koji je usvojen sa 20 za i 7 uzdržanih glasova, negativana ocjena nezavisne revizorske kuće o finansijskim izvještajima za 2010.godinu Javne zdravstvene ustanove Apoteka“Sveti Luka“i Izvještaj v.d. direktora o radu ove ustanove u periodu od 1.juna do 30.septembra 2011.godine izazvali su burnu raspravu i polemiku.
Situaciju u ovoj zdravstvenoj ustanovi čija su dugovanja dosegla milion i 65 hiljada maraka odbornicima je obrazložio v.d.direktor Goran Mirić ,a nakon duge rasprave i usaglašavanja stavova SNSD-a i SDS-a odlučeno je da se izlazak iz finansijskih problema traži kroz javno –privatno partnerstvo.Raspisaće se javni poziv i tražiti partner koji će preuzeti poslovanje i dugove Apoteke „Sveti Luka“,bez prodavanja imovine i uz zadržavanje postojećeg broja radnika i prodajnih objekata, tražiće se i odgovornost za nepravilnosti učinjene u ovoj zdravstvenoj ustanovi,a odbornici su Apoteci odobrili i podizanje robnog kredita.
Na dnevnom redu jučerašnjeg zasjedanja opštinskog parlamenta bio je i Elaborat o ekonomskoj opravdanosti izdvajanja Šumskog privrednog područja „Kozaračko“ iz Šumskog gazdinstva „Prijedor“ u samostalno Šumsko gazdinstvo “Kozara” sa sjedištem u Kozarskoj Dubici .
Želja nam je bila da napravimo dokument koji će biti čitljiv, neopterećen preobimnim materijalom,a ipak sadržavati osnovne argumente za donošenje jedne ovako važne odluke , rekao je član radne grupe koja je izradila ovaj dokument ,načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Dragan Mataruga.Elaborat i zaključke koje su odbornici usvojili načelnik opštine će prezentovati Vladi Republike Srpske na sjednici koja je zakazana u srijedu.
Juče je usvojen i Akcioni plan prevencije maloljetničkog prestupništva i primjene alternativnih mjera u opštini Kozarska Dubica za period 2012./2013.godina, nastao u okviru projekta „Zaštita djece izložene riziku i djece u kontaktu sa zakonom u BiH“.
