U POTRAZI ZA NAFTOM

ministar nafta2Na području naše opštine juče su zvanično počela istraživanja na pronalaženju ležišta nafte i gasa.
Stručnjaci kompanije “Jadran naftagas” na lokalitetu Slabinje počeli su prva seizmička ispitivanja tla koja će trajati narednih 5 mjeseci.
Na osnovu  podataka sa terena biće utvrđeni prvi lokaliteti za vršenje istražnih bušenja, najavio je generalni direktor ovog preduzeća Predrag Radanović. On je naglasio da se nakon više od dvadeset godina najzad  na terenu RS vrše istražni radovi na pronalasku nafte i gasa, koje izvodi kompanija `Jadran naftagas`, kćerka dvije velike svjetske kompanije – ruskog `Gasroma` i `Zarubežnjefta`, osnovana krajem prošle godine u Banjaluci.
U Slabinji juče je boravio i ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević I konstatovao da je ovaj događaj velika stvar za privredu Srpske.ministar nafta3
“Optimisti smo da, vjerovatno i na ovim prostorima, ali u Semberiji i Posavini sigurno postoje naftne rezerve. Krenula su seizmička istraživanja ovdje na prostoru Dubice, a ide se i dalje, pa će se u narednih osam mjeseci moći konstatovati gdje je najpovoljnije za bušenje”, izjavio je ministar Kovačević.
“Ne trebamo pominjati koji su to benefiti za RS – zapošljavanje, povećanje budžetskih rezervi, prihoda i svega onoga što nafta i blagodeti nafte donose u ovom trenutku i u budućnosti”, naglasio je Kovačević.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz potvrdio je da su na teritoriji te opšine u prošlosti vršena neka druga ispitivanja koja su potvrdila da postoji mogućnost za nalaženje nafte.
“Opština Kozarska Dubica očekuje da će eventualni pronalazak nafte omogućiti veliki razvoj opštine u svim mogućim aspektima. Poznato je kakav privredni bum su doživjela sva mjesta u kojima je došlo do pronalaska nafte, te sa određenom dozom nestrpljenja očekujemo prve rezultate ovih ispitivanja”, rekao je Jauz.
Do kraja 2014. godine kompanija “Jadran naftagas” namjerava da u fazu istraživanja nafte i gasa na teritoriji RS uloži 41 milion dolara. Ukoliko sve bude išlo prema planu, komercijalne proizvodnje nafte i gasa na području Srpske očekuju se 2014. godine.