POMEN ŽRTVAMA USTAŠKOG ZLOČINA U DRAKSENIĆU
Svetom liturgijom i parastosom u crkvi Svetog jevanđeliste Marka u Drakseniću protekle subote je obilježeno 70 godina od zločina koji su na ovom mjestu počinile ustaše na Pravoslavnu novu godinu 1942.godine.
Od 13. do 15. januara 1942. oko 800 ustaša iz Jasenovca, predvođeni zloglasnim Maksom Luburićem,uz pomoć domobranske vojske u Gradini, Čuklinacu i Drakseniću ubile su i poklale oko 360 Srba – ljudi, žena i dece.
Najveći zločin, masovni masakr Srba, ustaše su izvršile u srpskoj crkvi sela Draksenić, gde je tada ubijeno 208 osoba.
Pored nove crkve u Drakseniću su grobnice nevinih žrtava i ostaci porušene stare crkve u kojoj se desio ovaj stravični zločin,a od koje su ostali samo temelji.
Grobnice u kojima su sahranjene draksenićke žrtve su oštećene i zahtijevaju sanaciju, a kada do toga dođe u crkvi Svetog jevanđeliste Marka planiramo napraviti kriptu u koju ćemo položiti kosti nevinih žrtava, kazao je paroh demirovačko-draksenićki Željko Tošić. On je istakao da draksenićke žrtve zaslužuju da mjesto njihovog stradanja postane mjesto hodočašća za sve one koji vjeruju.Igrom sudbine pokolj u crkvi u Drakseniću preživjele su Anka Pavković, Anka Lukač i Mara Blagojević, a danas o ovom događaju svjedoče mještani Draksenića, rodbina, prijatelji i potomci preživjelih i onih koji su ukopavali žrtve.Jedan od njih je bio i Ilija Grbavac sa desetogodišnjim sinom Živkom,koji danas gazi osamdesetu, ali se jasno sjeća događaja iz 1942.godine.
Kao djetetu najteže mi je bilo kada sam nekoliko dana poslije ušao u crkvu i na zidovima vidio krvave otiske dječijih ruku, kazao je on i po ko zna koji put upitao i sebe i druge „Šta je ovaj narod skrivio,zar samo zato što su Srbi ?“Kako godine odmiču sve je manjih onih koji mogu da svjedoče o zločinu u crkvi u Drakseniću,ali je na potomcima da ga pamte i ne zaborave.
