KNEŠPOLJSKO SIJELO 2012

sijelo 20 02 2012Ljubitelji i poštovaoci  narodnih običaja i tradicije imali su priliku protekle subote u restoranu “Stara Čivija” biti dio manifestacije pod nazivom “Knešpoljsko sijelo”, koju su po drugi put organizavali opštinska Turistička organizacija, etno restoran, te KUD Knešpolje iz Knežice i dubički tamburaši.

Sve je bilo organizovano upravo onako kako su i pričali naši stari, u restoranu koji se uređen u etno stilu  i u kome su izloženi brojni starinski predmeti, muški i ženski članovi pjevačke grupe KUD-a Knešpolje uz ručne radove pjevali su  ojkaču i etno pjesme,  a prisutnima se se služili domaći specijaliteti .

“Prelom pokušavamo da od zaborava sačuvamo našu tradiciju, kulturu i običaje, i nadamo se da će ova manifestacija postati tradicionalna” kazala je direktor Turističke organzacije Nada Grgača.
Prela su se obično sazivala u jesen i zimu, da se obave radovi kao što su češljanje vune,  predenje, pletenje i slično. Nekada se na prelo prvenstveno išlo da bi se mladi družili i upoznavali uz rad, pjesmu i veselje, a članovi pjevačke grupe KUD-a Knešpolje trudili su se da to što vjerodostojnije i prikažu.